Menu

Kredi Notu’nu Etkileyen Faktörler

Finans sektöründeki finansal durumuzu gösteren Kredi Notu, bir çoğumuz bilmesek bile bankalar ile oluşabilecek bir ihtiyaç durumunda çok önemli bir faktördür. Kredi Notu nedir diye kısaca bir açıklama yapacak olursak gelir durumunuz göz önünde bulundurularak size tanımlanan toplam limitinizi dahilinde bugüne kadar bankalardan kullanmış olduğunuz kredi, kredi kartı gibi kredi ürünlerinin kullanma ve ödeme düzeninize göre her ay değişen 0 ile 1900 arasında olabilen bir nottur ve tüm bankalar kredi verirken ya da kredi kartı limiti belirlerken bu notunuz üzerinden karar vermektedir.

Sizin finans sektöründeki notunuz olan Kredi Notu’nun not anlamları ise şu şekildedir.

  • Notunuz 0 ile 799 arasında ise ; En riskli müşteri sınıfındasınız dır ve bankalardan kredi ve kredi kartı almanız çok zordur, fakat bu not ortalamasına düşmek neredeyse imkansızdır.
  • Notunuz 800 ile 1.299 arasında ise ; Orda derecede güvenilir sınıfındasınızdır ve düşük limitli kredi kartı veya düşük miktarlarda kredi kullanma ihtimaliniz vardır ama bu durum başvuru yaptığınız bankanın insiyatifindedir.
  • Notunuz 1.300 ile 1.499 arasında ise ; Finans sektöründe az riskli müşteri olarak tanımlanırsınız ve toplam limitiniz üzerinden kredi veya kredi kartı kullanabilirsiniz.
  • Notunuz 1.500 ile 1.699 arasında ise ; Güvenilir müşteri sınıfındasınızdır ve bankalar kredi ve kredi kartı ürünlerinde sizleri fazla oyalamazlar başvurunuz çabucak sonuçlanır.
  • Notunuz 1.700 ile 1.900 arasında ise ; Bu puan sınıfında olan kişiler bankalar nezdinde hiç risk taşımayan kişilerdir ve bankalar ile çalışmak çok kolaydır son derece hızlı işlemlerini hallederler ve limitler hep üst seviyeden verilir.

Kredi Notunuzu öğrenmek ve daha detaylı bilgi almak için Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır  adlı makalemizi inceleyerek yardım alabilirsiniz.

Kredi Notu ile ilgili bilgiler verdikten sonra şimdide gelelim makalemizin asıl konusuna Kredi Notu’nu Etkileyen Faktörler nelerdir konusunu detaylı anlatalım ;

Kredi Notunuz aslına bakarsınız sizin karneniz diyebiliriz yani finans sektörü bir okul ve sizde bir öğrencisiniz, nasıl okuldaki devam durumunuza ve ders başarınıza bakılarak yüksek not veriliyorduysa Kredi Notunda da bankalardan kullanmış olduğunuz kredi ve kredi kartı ürünlerinizin yoğunluğuna ve düzenli ödeme durumuna göre size bir not verilir ve sonraki başvurularınız da bu not göz önünde bulundurularak karar verilir.

Şimdi gelelim Kredi Notu’nun yükselmesini veya düşmesini etkileyen faktörlere aslına bakılırsa makalemizin baştan bu yana okuduysanız bu konuda bir hayli fikir edinmişsiniz ama biz yinede bir değinelim.

Kredi Notu’nun Düşme ve Yükselme Sebepleri ; 

Kredi Notu’nun düşme sebeplerini sıralayacak olursak ;

  1. Yeni Kredi Arayışı; Herhangi bir ihtiyacınızda başvuruda bulunduğunuz kredi ürünlerinin olumsuz sonuçlanması Kredi Notunuzu olumsuz etkiler yani ardı ardına başka bankalara başvuruda bulunmanız ve bu başvuruların olumsuz sonuçlanması Kredi Notu nuzun düşmesine sebep olabilir bu yüzden herhangi bir kredi başvurusunda ilk önce iyi bir araştırma yapıp daha sonra başvuruda bulunmamız faydamıza olacaktır. Bu konuda Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Eder adlı makalemizi okuyarak fikir edinebilirsiniz.
  2. Toplam Limit Kullanım Oranı ; Kredi Notunu etkileyen en önemli faktörlerden biri toplam limittir. Toplam limit, bankaya ilk başvurunuzda vermiş olduğunuz gelirinizin 5 -6 katı olarak belirlenir ve sisteme işler sonraki ödemeleriniz düzenli olması durumunda limitiniz yükseltilebilir.
  3. Kredi Ürünleri Ödeme Düzeni ; Kredi Notu belirlenirken bir diğer çok önemli durumda budur, yani mevcut ihtiyaç kredisi ve kredi kartı gibi ürünlerin gününde ödenmesi ve gecikme olmaması son derece önemlidir.

Kredi Notu belirlenirken yukarıda belirtmiş olduğumuz 3 durum çok ama çok önemlidir eğer kredi notunuzu düzeltmek istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz durumlara en az 3 ay dikkat etmeniz gerekiyor, 3 aydan sonra kademeli olarak yükselmeye başlayacaktır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir