Menu

Kredi başvurusu yapmadan önce nelere dikkat edilmeli ?

Herhangi bir kredi başvurusunda bulunmadan önce nelere dikkat etmemiz gerektiğini ve alınacak olan krediden en yüksek kazancı nasıl sağlayacağınızı bu makalemizde ele alıyoruz. Hangi türde olursa olsun düşük faizler ödemek ve kredinin çıkması için neler yapılabileceğini değerlendireceğiz. Eğer kredi notu ile alakalı bir sorununuz var ise yazımızı okumaya başlamadan önce kredi notu nasıl yükselir isimli yazımızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 

Kredi başvurusu yapmadan önce nelere dikkat edilmeli ?

1- Düşük Faizli Kredi Nasıl Bulunur ?

Evet hemen hemen bütün bankaların kredi faiz oranları bir birine çok yakındır. Lakin bazı bankalar belirli dönemlerde özel kampanyalar yaparak faiz oranlarını daha da aşağıya çekerek kendisine yeni müşteriler edinmeyi hedeflemektedir. Bizde sizlere bu kampanyalardan nasıl haberdar olabileceğinizi örnek olarak 10.000 TL miktarında bir krediyi belirli bir vade ile çekmek istediğiniz zaman hangi bankada ne kadar faiz ödeyeceğinizi anlatacağız.

Bu iş için bir kredi hesaplama aracı kullanmanız gerekiyor bunun için şuanda ülkemizde hizmeti bankaların yanı sıra iki adet büyük firma sağlamaktadır. Bankalar sadece kendilerinden çekeceğiniz kredi ile alakalı bilgiyi size sunar iken bu büyük firmalar toplu olarak çekmek istediğiniz kredi türünü girdiğiniz zaman size hangi bankada ne kadar faiz ödeyeceğinizi göstermektedir. Bunun için kullanabileceğiniz firmalar Enuygun ve Hangikredi internet siteleri de bu şekilde olup bize soracak olursanız her alanda hizmet vermeye çalışan bir firma yerine alanı sadece kredi ve türevleri olan Hangikredi firması daha uygundur.

Düşük Faizli Kredi Nasıl Bulunur ?

Bu tarz sitelere girdiğiniz zaman yukarıda gördüğünüz ekran görüntüsüne benzer bir sayfa ile karşılaşırsınız. Burada sizden ilk olarak kullanmak istediğiniz kredi türünü seçmeniz istenir. Buradan İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi, Taşıt veya Kobi Kredisi seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz. Sonrasında kullanmak istediğiniz kredinin miktarını girip kaç ay taksitle ödemeyi düşünüyorsanız vadeyi ona göre girmelisiniz. Birde bu durumu tam tersi bir şekilde yaparak çekeceğiniz kredi miktarının ödeme gücünüz ne durumda ise aylık ödeyeceğiniz taksit tutarına göre hesaplama yaptırabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra devam ettiğiniz zaman size aşağıda gördüğünüz gibi bir ekran karşılar.

Kredi Hesaplama Aracı

Biz örnek olabilmesi açısından İhtiyaç Kredisi seçeneği ile 10.000 TL miktarlı 12 ay vadeli bir kredi bulmasını istedik. Çıkan sonuç ise ortada olup ekran görüntüsüne sığmadığı için diğer seçenekleri gösteremedik ancak görebileceğiniz üzere bir bankadan 10.000 TL miktarlı 12 ay vadeli kredi için toplamda 10.788 TL geri ödeme yapar iken bir başka bankada toplam 11.416 TL geri ödeme yapabiliyorsunuz. Birisinde aylık taksit olarak 899 lira ödeme yapar iken bir diğerinde aylık 947 lira ödeme yapabiliyorsunuz. Bu nedenle herhangi bir kredi başvurusu yapmadan önce iyi bir araştırma yaparak çok avantajlı çıkabilirsiniz. Burada miktar düşük ve ihtiyaç kredisi olduğundan çok bir fark olmayabilir ancak eğer konut kredisi gibi uzun vadeli bir kredi kullanacaksanız sonuç çok daha farklı olacaktır.

2- Kredinin Onaylanma İhtimalini Arttırma

Kredi başvurunuzun onaylanıp onaylanmayacağından emin değilseniz ve böyle bir risk taşıyorsanız o zaman en iyi faizi veren banka ile başvuru yapıp kendinizi hiç riske atmayın. Çünkü kredi başvurusu yaptığınız banka bunu onaylamazsa diğer bankaların da onayını etkileyecektir. Kimin ne zaman nereye başvuru yapabildiğini ve onay alıp alamadığını görebildiği için bankalar kredi alabilme ihtimalinizi düşürebilirsiniz. Bunun daha sağlam olmasını ve çıkma ihtimalinin yüksek olmasını istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey maaşınızı aldığınız bankadan başvuru yapmaktır.

Bankalar genellikle maaş müşterilerinin kredi ve kredi kartı taleplerini geri çevirmezler sonuçta maaşınız her ay oraya yatıyor ve sizde oradan çekiyorsunuz bu durumda sizin aylık ödeme gücünüzü görürler. Burada dikkat etmeniz gereken şeyi söyledik aylık ödeme gücünüz. Yani aldığınız kredinin taksiti aldığınız maaştan fazla olursa bunu onaylamazlar burada vadeyi arttırma yönünde hareket ederek aylık ödeyeceğiniz taksit tutarını düşürebilirsiniz böylece kredi başvurunuzun onaylanması daha kolay olacaktır.

Eğer herhangi bir bankada maaş hesabınız yoksa yani çalıştığınız işletme maaşınızı banka hesabınıza yatırmayıp elden veriyorsa ve sigortanız varsa o zaman kredi başvurusunu internetten yapmak yerine bizzat banka şubesine giderek yapmanızı tavsiye ederiz. Sizlerden ne kadar maaş aldığınıza dair bir belge isteyeceklerdir. Bunun için maaş bordrosu götürmeniz gerekecek lakin ne yazık ki neredeyse bütün işletmeler sigortanızı asgari ücret üzerinden yatırdığı için daha fazla maaş alıyorsanız dahi bu asgari ücret olarak gözükecektir. Bu durumda çalıştığınız firmanın muhasebecisine giderek maaş yazısı talep edin ve mümkün olduğunda yüksek maaş aldığınızı belirtmelerini rica edin. Bu konuya tam detaylı bir şekilde Kredi başvurusunu internet veya şubeden nasıl yapmalıyım ? isimli yazımızda değindik bu sayede kredi başvurunuzun onaylanma ihtimalini yükseltebilirsiniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir