Menu

Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Bir önceki yazımızda sizler ile Kredi Notu Nedir ve Düşme Sebepleri başlığı ile kredi notu hakkında bilgiler paylaşmıştık.

Bu yazımızda ise kredi notunuzu nasıl sorgulayacağınızı anlatacağız. Bu makalemizden sonra ise kredi notunu yükseltebilmek için gereken bilgileri paylaşarak bir yazı dizisi oluşturacağız.

Öncelikle kredi notunuzun durumunu öğrenebilmeniz gerekmektedir. İlk olarak notunuza göre bankalardaki risk durumunuzu aktaralım.

 • 0 ile 799 arası : En riskli not aralığıdır. Bu aralıkta olan kişilere bankalar herhangi bir ürün vermek istemezler.
 • 800 ile 1.299 arası : Orta riskli sınıfına girer ve bankalar bir ürün verecekleri zaman her ayrıntısına kadar incelerler ve limitleri düşük tutarlar.
 • 1.300 ile 1.499 arası : Az riskli gruptur bankalar bir ürün verir iken fazla çekinmezler ama limitleri deneme amaçlı düşük tutabilirler.
 • 1.500 ile 1699 arası : Bu puan aralığında olanlara bankalar belirli limitler doğrultusunda istedikleri her ürünü verirler.
 • 1.700 ile 1.900 arası : Bu grup hiç risk taşımazlar. Bu puan aralığında olanlar bankaların gözünde sürekli olarak barçlarını düzenli ödeyen kişilerdir. İstedikleri ürünleri anında vermeye çalışırlar ve verebilecekleri en yüksek limiti verirler.

Kredi notunuza göre bankanın gözünde nasıl görüktüğünüzü yukarıda detaylı bir şekilde anlattık. Şimdi gelelim kredi notu sorgulama işlemine.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunuzu sorgulayabilmeniz için en ideal ve kolay olan 2 yöntem bulunmaktadır. Bunları sırası ile sizlere aktaralım.

1.) Avea, Vodafone ve Turkcell Aracılığı ile Kredi Notu Sorgulama

En son bir arkadaşım ile vodafone ‘a gittiğimizde gözüme çarpmıştı. Birisi kampanyadan yararlanarak cep telefonu istiyordu ve elemanlar ilk olarak kişinin T.C. kimlik numarasını alarak sistemden kredi notunu sorguluyorlardı.

Eminim diğer operatör şirketlerinde de bu usul geçerlidir. Bağlı olduğunuz operatörden bir tanıdık bularak kredi notunuzu sorgulamalarını isteyiniz. Onların şirket hesapları olduğundan dolayı ücretsiz bir şekilde sorgulama yapıyorlar ve kredi notu düşük olan kişilere cihaz vermiyorlar.

2.) Findeks Kredi Notu Sorgulama

Son günlerde gerek televizyonlarda gerek ise internet ortamında çok sayıda reklam şirketinin aracılığı ile reklamlarını görmüş olduğunuz findeks.com üzerinden 1 defaya mahsus olmak üzere kredi notunuzu sorgulayabiliyorsunuz.

Birdaha ki sorgulamanızda sizden ufak bir ücret talep ediyorlar. İlk sorgulamanızda ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz. Şimdi sizler için adım adım anlatalım.

a.) Siteye giriniz ve yukarıda ” Üye Ol ” butonunun üzerine fare ile gelerek ” Bireysel ” seçeneğine tıklayınız. Eğer direk bağlantı isterseniz https://isube.findeks.com/ers/uyelik/bireyselUyelik.xhtml bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Hemen yukarıdaki resimden göreceğiniz üzere sizlere 2 seçenek sunulacak. Bunlardan birincisi normal üyelik tipidir ve çok aşamalı formlar doldurarak üye olabilirsiniz. İkincisi ise mobil imzanız var ise eğer mobil imza aracılığı ile daha hızlı ve kolay üye olmaktır. Kendinize uygun olanını seçerek bilgilerinizi doldurmaya başlayınız.

b.) Siteye üye oldukten hemen sonra ise aşağıdaki butona tıklayıp üye girişi sayfasına ulaşınız.

Findeks Üye Girişi Sayfasına Gitmek İçin Buraya TIKLAYINIZ.

T.C. kimlik numaranızı ve üye olur iken belirlediğiniz şifrenizi girerek giriş yapabilirsiniz. Üye girişi yaptıktan sonra hemen karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Findeks Kredi Notu

Yukarıda resimde gördüğünüz üzere tarih 01.10.2014 yazmaktadır. Ben o tarihte siteye üye olarak kredi notmun durumuna bakmıştım. Sırf sizlere göstermek adına paraya kıyıp güncelle seçeneğine gittim ve 7 TL karşılığında kredi notumun güncel bilgiler ile değiştirilmesini talep ettim.

Kredi Notu Öğrenme

Findeks Risk Raporumuz

Findeks Risk Raporu

Güncellenen kredi notumuz yeni hali ile ;

Findeks Kredi Notu Güncelleme

İşlemler yukarıda anlattığımız gibi olup üye olur iken doğru ve eksiksiz bilgiler girmeye özen göstermelisiniz. Sormak istediğiniz veya yapamadığınız bir şey olduğunda aşağıdan yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz.

15 Yorum
 1. Sercan 12 Mart 2015 / Cevapla
 2. Hakan 3 Nisan 2015 / Cevapla
 3. Ramazan Şener 6 Nisan 2015 / Cevapla
  • Yusuf KISA 7 Nisan 2015 / Cevapla
   • Samet 14 Mayıs 2015 / Cevapla
   • Ayten 22 Mayıs 2015 / Cevapla
 4. önder ökan 11 Mayıs 2015 / Cevapla
  • Yusuf KISA 15 Mayıs 2015 / Cevapla
 5. yeşim 14 Aralık 2015 / Cevapla
  • Yusuf KISA 23 Ocak 2016 / Cevapla
 6. Seyit 3 Şubat 2016 / Cevapla
 7. Malik 3 Şubat 2016 / Cevapla
 8. Mali 9 Şubat 2016 / Cevapla
 9. Mardinli 9 Şubat 2016 / Cevapla
 10. Merve 13 Mayıs 2016 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir