Menu

Devletten 1000 TL Destek Nasıl Alınır ?

Pandemi destek parası olarak bilinen devletimizin hane başına yapmış olduğu 1.000 TL değerinde ki yardımı henüz alamayanlar için bu sayfamızda gerekli olan bütün bilgilere değineceğiz. İlk olarak konu hakkında hiç bir bilgisi olmayanlar için kısa bir özet geçerek başlamak istiyoruz. Korona virüsün neden olduğu ekonomik zorluklar nedeni ile ki buna Pandemi denilmektedir.

1.000 TL Yardım Nedir ?

Bu nedenden dolayı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ekonomik istikrar kalkanı paketi kapsamına konularak hane/ev başına 1.000 TL değerinde bir destek sağlanmasıdır. Bu yardım paketleri ilk olarak 1 ile 5 Nisan arasında gerçekleşti ve 2.111.000 haneye 1.000 TL ‘lik yardımlar yapıldı.

Devletten 1000 TL Destek Nasıl Alınır ?

Bu yardım paketinin ikinci ayağı ise 19 Nisan 2020 tarihinde başlamış olup bu seferde 2.300.000 eve 1.000 TL değerinde yardım yapılmıştır. Böylece toplamda 4.411.000 eve yardım ulaşmıştır.Bu yardımların ilk iki aşaması bitti ancak hala yardımlar yapılmaya devam etmektedir. Bizde konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişilere bu yardıma nasıl başvuracaklarını, başvuru sonuçlarını nasıl öğreneceklerini ve başvuru için hangi şartların arandığını aktaracağız.

1.000 TL Yardıma Başvuru Şartları Nelerdir ?

Bakanlığın yapmış olduğu açıklamalara dayanarak ilk olarak daha önce bu yardımdan yararlananların devam eden yardım başvurularında değerlendirmeye girmediklerini belirtmek isteriz. Eğer yaşadığınız evde yani ailenizde kamu işçisi, memur, işsizlik parasından faydalananlar ve emekliler varsa onların başvuruları da değerlendirmeye alınmamakta olduğunu beyan ettiler. Eğer hanenizde yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyanlardan yoksa başvurunuzun değerlendirileceğini belirtmek isteriz.

1.000 TL Yardıma Nasıl Başvuru Yapabilirim ?

Daha önce bu yardımdan faydalanamamış olan kişiler E-Devlet üzerinden başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Bunun için hemen resmi https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ bağlantısını bırakalım bu bağlantıya tıkladığınız zaman doğrudan giriş ekranına bağlanıyorsunuz.  TC kimlik numaranızı ve şifrenizi doğru bir şekilde yaptıktan sonra siteye bağlanmış oluyorsunuz. Hemen akabinde sizi yönlendirdikleri sayfadan direk Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmetlerinin olduğu sekmeye tıklamanız gerekmektedir.

1.000 TL Yardıma Nasıl Başvuru Yapabilirim ?

Zaten şifreniz ile giriş yaptığınız zaman sayfayı biraz aşağıya indirdiğiniz taktirde en çok kullanılan hizmetler bölümünde görebilirsiniz. Biz girdiğimiz zaman 5.sırada yer almakta idi siz girdiğiniz zaman sıralama değişebilir bu nedenle okuyup öyle tıklayınız. Bağlantıya tıkladığınız zaman direk olarak eğer yaşadığınız haneden herhangi birisi bu yardımdan aldıysa bu yardımın bilgileri ekrana gelmektedir. Yardımın devam edip etmediğini veya durdurulup durdurulmadığının bilgisini alabiliyorsunuz.

Eğer hanenizden herhangi birisi bu yardımdan daha önce almamışsa ve şartlar kısmını siz karşılıyorsanız direk olarak başvuru ekranı ile karşılaşıyorsunuz böylece 1.000 TL değerindeki yardımdan yararlanabilirsiniz. Başvuruların çok fazla olduğunu dikkate alarak işlemin biraz zaman alabileceğini belirtelim.

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var eğer ailenizden birisi yardımdan aldıysa bilgiler bölümünde VAKIF BİLGİSİ sekmesinde adres ve telefon numarası yer almaktadır. Buradan eğer bir yanlışlık varsa ulaşabilir ve durumu düzeltebilirsiniz. Mesela ailenizden herhangi birisi bu yardımı almadığı halde aldı görülüyorsa vakıf bilgileri bölümünden telefon numarasından veya adresten ulaşarak durumu düzeltebilirsiniz.

Başvuru yapacak olan kişiler için şunuda belirtmekte fayda var. Hafta sonları başvuru yapılmıyor başvuru sonuçlarını sorgulama yapılabiliyor hafta içi ise vatandaşlar TC kimlik numaralarının son rakamına göre farklı günlerde başvuru yapabiliyorlar bunun nedeni ise sistemin çok fazla yoğunluğa maruz kalmadan kesintisiz bir şekilde hizmet verebilmesini sağlamaktır. Peki hangi TC kimlik numarasına sahip olanlar hangi günlerde başvuru gerçekleştirebiliyor hemen aktaralım.

  1. Pazartesi günleri TC kimlik numarası 0 ile biten vatandaşlar başvuru yapabilir.
  2. Salı günleri TC kimlik numarası 2 ile biten vatandaşlar başvuru yapabilir.
  3. Çarşamba günleri TC kimlik numarası 4 ile biten vatandaşlar başvuru yapabilir.
  4. Perşembe günleri TC kimlik numarası 6 ile biten vatandaşlar başvuru yapabilir.
  5. Cuma günleri TC kimlik numarası 8 ile biten vatandaşlar başvuru yapabilir.

Bu başvuru sistemi sayesinde sistem yoğunluktan dolayı çökme veya kilitlenme sorunları yaşamadan (Milyonlarca kişinin başvurduğunu hesaplarsak gayet normal bir durumdur.) hizmetlerini sürdürmeye devam edebilmektedir.

Halkbank Korona Kredisi

Yardımdan yararlanamayanlar üzülmesinler bunun yanı sıra 36 ay vadeli ilk 6 ay geri ödemesi olmayan oldukça düşük faizli 10.000 TL ‘ye kadar kredi alabilirler. Böylece acil ihtiyaçlarınızı hızlı bir şekilde karşılayabilirsiniz. Hemen yukarıda yer alan fotoğrafa tıklayıp kredinin detaylarını öğrenebilirsiniz. Bağlantıya tıklamanız durumunda kredinin hangi koşullarda kimlere verildiğini, nasıl başvuru yapabileceğinizi, faiz oranlarının ne kadar olduğunu ve toplamda ne kadar faiz ödeyeceğiniz gibi bilgileri bulabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir