Menu

Kredi Notu Düşüklere Kredi

Kredi notu bütün finansal faaliyetlerde sizin bankalar gözünde ki derecenizi yansıtmaktadır. Haliyle kredi notu düşük olanlara hiç bir banka kredi vermek istemez.  Aslında hiç bir zararları yok ama yinede vermezler.

Zararları yok derken Komisyon ile nasıl yüksek oranlarda kredi veriliyor ? makalemizde anlattığımız üzere bankalar müşterisi kredisini ödemeyince onu zarar olarak gösterip vergiden düşüyorlar ve varlık şirketine satıyorlar. Anlayacağınız her zaman bankalar kârlı çıkıyor.

Şimdi biz biraz sistem açıklarından biraz bilgi ile kredi notu düşük olanlara nasıl kredi alabileceklerini anlatacağız.

Kredi Notu Düşüklere Kredi

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalarİlk olarak kredi notu düşük olanlar için bir hazırlık aşamamız mevcut. Bu aşamada öncelikle kredi notumuzun durumunu öğreneceğiz. Kredi notu yüksek olanlar ne kadar kredi çekebilir isimli makalemizde kredi notuna göre kredi çekebilme durumlarını az biraz anlattık.

Şimdi ilk olarak sizden istediğim notunuzu öğrenmenizdir. Bunu findeks üzerinden hemen yapmak isterseniz Kredi Notu Sorgulama makalemize göz atabilirsiniz. Yarın gider vodafone ‘dan öğrenirim diyenler Vodafone Kredi Notu Sorgulama isimli makalemizi okuyabilirler.

Bildiğiniz üzere kredi notu 0 ile 1.900 arasıdır. En dip 0 en yüksek 1.900 olarak hesaplanmaktadır. Şimdi tutupta kredi notu 0 olanlar çok fazla birşey beklemesinler öncelikle.

Kredi notu derecelendirme

Yukarıda yer alan tabloda 5 satır bulunmakta karşılarında ise 5 üzerinden yıldızla puan verilmiş durumda. O yıldızlar bankanın kredi notuna göre müşterisine vereceği öncelik ve ürünleri temsil etmektedir.

Eğer notunuz 0 ile 799 arasında ise notunuzu yükseltmek için Kredi Notu Nasıl Yükselir isimli makalemizi ziyaret ediniz. En az 1.000 olanlar makaleye devam edebilirler.

Kredi Notu Düşüklere Kredi

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Şimdi ilk olarak yukarıda bağlantısını verdiğimiz kredi notu yükseltme makalemizde yazanları uygulayınız ve notunuzu yükseltebildiğiniz kadar yükseltiniz. Bir nevi doping yapmanız gerekmektedir.

Sağlıklı bir şekilde istediğiniz sonucu alabilmeniz için sizin 3 ayınız var. 3 ay içerisinde ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmaya özen gösterin.

Birde bankalar müşterilerine kredi veya kredi kartı verir iken limitini ödeme gücüne göre ayarlamaktadır. Yani maaşınız ne kadar ise ve kredi notunuzun durumu nasılsa onun üzerinden değerlendirilir ve ödeme gücünüze göre kredi alırsınız.

Şimdi aranızdan bazıları çıkacak ben aylık 5.000 TL maaş alıyorum bana neden kredi vermiyorlar diyecek sebebini hemen söyleyeyim. Türkiye ‘de özel sektörlerde firmaların kurumsallaşmamış olanları çalışanı ne kadar maaş alırsa alsın onu asgari ücret üzerinden sigortalar ve SGK primini ona göre yatırır.

Eğer asgari ücretten daha fazla maaş alıyor gösterirse SGK primide maaş ile doğru orantıda artacağından hep asgari ücrette gösterirler.

Şimdi yapmanız gereken kendinizi daha yüksek maaş alıyormuş gibi sigortalatmanız. Patronunuzdan rica ederseniz farkını sizden kesmek koşulu ile yapacaktır.

Veya hiç uğraşmayın çalıştığınız firmadan bir maaş yazısı alın. Firmanın muhasebecisi ile aranız iyi ise 2 dakika sürmeyecek bir işlemdir. Firmanın antetli kağıdına hangi bankadan kredi çekecekseniz örneğin ” Ziraat Bankası Adana Organize Sanayi Şubesi Müdürlüğü ‘ne ” tarzında başlık atacak, tarih atacak ve dilekçe metninde ” 12345678911 T.C. kimlik numaralı Yusuf KISA firmamızda 5.000 TL maaş ile çalışmaktadır. Maaşında icra yoktur.” şeklinde basit bir yazı yazacak. Zamanında firmada çalışırken ben kendime böyle yazı yazıp kredi çekiyordum.

Yazıya firmanın kaşesini vurduktan sonra imzaya yetkili olan kimse gidip imzalatacaksınız ve imzaya yetkili olduğuna dair imza sirküsünün fotokopisini alıp bankaya gitmeniz yeterlidir.

Bankaya maaş yazısını verip benim maaşım bu kadar kredi çekmek istiyorum dediğiniz zaman işler bir nebze olsun değişecektir. Eğer SGK priminizi yüksek maaşlı gibi yatırtır ve 3 ay sabrederseniz findeks yani kredi notu sistemi maaşınızı yüksekten görecektir.  Öbür türlü bankanın insiyatifine kalırsınız.

Bankanın şubesine müşteri temsilcinize gittiğiniz zaman mevcut koşullar dahilinde ne kadar yüksek limitli kredi alabileceğinizi hesaplayabilir. Mesela siz internetten direk 10.000 TL başvurursunuz onaylanmaz ama şube çalışanı hesaplamasını yaparak size çıkacak en yüksek limit 8.000 TL ise direk o limitle başvuru yaptırır ve onaylanma ihtimali daha yüksek olur.

Size bir tüyo daha verelim eğer şube kalabalık ise müşteri temsilcisi sizinle fazla vakit kaybetmek istemez bu yüzden şube sakin iken sıra fazla yok iken giderseniz şansınızı arttırmış olursunuz.

Ayrıca Banka şubeleri nasıl çalışır ve sorumlulukları nelerdir isimli yazımızda anlattığımız üzere bankaların belirli bir yıllık hedefi vardır. Yıl sonuna doğru bankaya giderseniz ve şube hedefini dolduramamışsa işin oluruna daha çok bakarlar ve onaylanması için gereken neyse yaparlar.

8 Yorum
  1. yusuf 15 Haziran 2016 / Cevapla
  2. yusuf 15 Haziran 2016 / Cevapla
  3. Muhammer 24 Ekim 2016 / Cevapla
  4. Muhammer 24 Ekim 2016 / Cevapla
  5. Muhammer 24 Ekim 2016 / Cevapla
  6. Sema 6 Aralık 2016 / Cevapla
  7. olcay 8 Haziran 2017 / Cevapla
  8. Kezban 16 Mart 2018 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir