Menu

Kullanılabilir Kredi Limiti Yükseltme ve Bilgi

Merhabalar, yeni bir kredi notu makalesi ile karşınızdayız. Bu sefer kredi notu ile kredi limiti arasındaki farkları ve hangisinin daha önemli olduğunu ve limitinizi nasıl yükseltebileceğinizi açıklayacağız. Hemen bir önceki makalemizi incelediyseniz orada bu konu hakkında kısa bir bilgi geçmiştim ve kredi notumun 1.900 olmasına rağmen limitimin düşük olduğundan bahsetmiştim.  Makelemize ” Kredi Notunu 1.900 Yapma ve Kredi Limitine Etkisi ? ” başlığına tıklayıp ulaşabilirsiniz.

Kredi notu kısaca anlatmak gerekirse geçmişte yaptığınız işlemleri göstermektedir. Daha önce hiç kredi taksitini geçiktirme ve düzenli ödemeler yapma bu notu etkiliyor ama kredi limitinizi çok fazla etkilemiyor. Dilerseniz kısa kısa başlıklar halinde konuyu bölelim isteyenler istediği bölümden başlayıp okusunlar.

Kullanılabilir Kredi Limiti Yükseltme ve Bilgi

Kullanılabilir Kredi Limiti Neye Göre Hesaplanır ?

Bu limit sizin aylık gelirinize göre hesaplanır, tamamen ödeme gücünüzü yansıtır ve bankalardan kredi kartı alacağınızda veya kredi kullanacağınızda limitinizi belirler.

Kredi Notu ile Kredi Limiti Arasındaki İlişki Nedir ?

Bunu örnek ve basit bir hesap yaparak açıklamamız daha doğru olacaktır. Örnek veriyorum aylık 1.000 TL geliriniz var ve çalıştığınız iş yeri sizin sigortanızı bu miktar üzerinden yapıyor.  Kredi notunuz 1.700 diyelim ve bu puanda gelirinizin 10 katı limit çıkıyorsa notunuz 1.000 olduğunda bu 2 katı olacaktır. Bu hesaplamanın hangi oranlara göre yapıldığını bilmiyorum ama mantığı tamamen bu şekildedir.

Benim başıma geldi sizinde gelmiştir. Mesala 20.000 TL kredi çekeceğim kredim onaylanıyor ama 12 ay taksitle çekmek istediğimde banka bunun onaylanmayacağını söyleyip 18 ay taksit yapıyor. İşte bu ödeme gücünüz hesaplanarak yapılmaktadır. Kredinizi minimum kaç taksitle alacağınızı dahi limitiniz etkilemektedir.

Kullanılabilir Kredi Limiti Nasıl Yükselir ?

Burada ikili çalışmanız gerekiyor hem kredi notunuzu hem limitinizi yükseltmeye yönelik çalışırsanız hedefinize daha kolay bir şekilde ulaşırsınız. Notunuz ile ilgili probleminiz varsa Kredi Notu Nasıl Yükselir isimli makalemizi okumanızı tavsiye ediyorum. Yazıma devam eder iken notunuz ile ilgili probleminizin olmadığını düşünerek yazıyorum.

1.) En önemli madde bu bunu yapmalısınız. Çalıştığınız firmanın bir yöneticisi ile görüşün ve sizin sigortanızı örneğin 1.000 TL maaş alıyormuş gibi yatırıyorsa bunu yükseltmesini rica edin ve aradaki vergi farkını sizin karşılayacağınızı söyleyin. Eğer aranız iyiyse muhtemelen karşı çıkmayacaklardır. Birde üniversite diplomanız var ise sizden diplomanızın fotokopisini isteyecektir ve onuda göndererek sizi şirkette önemli bir mevkide çalışıyormuş gibi gösterip sigortanızı yüksek rakamdan yatırabilirler. Eğer maaşınızı bankadan alıyorsanız yine aynı maaşı gönderirler kalanınıda elden aldığınıza dair bir belge imzalarsınız. Bu teknik kesim çözüm sağlar ve maaş bordrosu alıp bankaya götürdüğünüzde daha hızlı sisteme düşer.

2.) Bu teknik kredi notu çıkmadan önce baya işe yarıyordu bu sistemde etki eder diye düşünüyorum, kredi başvurusu yapar iken maaş bordrosu yerine firmadan maaş yazısı alın, geçmişteki yazılarda bunu anlatmıştım bu yazıda maaşınızı daha yüksek gösterin banka o belgeye göre işlem yaparsa daha yüksek limitli kredi alabilirsiniz.

3.) Limitin yükselmesi için hazırda kullandığınız kredi ve kredi kartınızın borçlarını kapatmanız önemlidir. Örnek olarak 10.000 TL limitiniz varsa ve mevcutta 3.000 TL kredi borcunuz varsa limitiniz 7.000 TL olarak yansır. Borcunuzu kapatırsanız hem notunuz yükselir hemde kredi limitiniz boşa düşer. Yükselen notunda etki edeceğini hesaplarsak daha yüksek bir limitle başlarsınız.

İlk yazdığım madde bu iş için sizi çok avantajlı konuma getirir tabi firma yetkililerini ikna edebilirseniz. Böylece komisyonla kredi gibi sonu belli olmayan maceralara atılmanıza gerek kalmaz. Sormak istediğiniz sorular varsa aşağıdan gönderebilirsiniz ilk fırsatta cevabı ile beraber yayına alacağım.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir