Menu

Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Eder

Para biriktirmenin çok zor olduğu günümüzde neredeyse temel ihtiyaçlarımızı bile banka kredisi ile çözmeye çalışıyoruz. 10 yıl öncesine kadar Banka Kredileri sadece ev ya da araba alırken ve de yeni bir iş kurmak için kullanılırken günümüzde tatile çıkmak için ya da beyaz eşya hatta cep telefonu almak için bile banka kredisi kullanılıyor. Banka kredilerinin bu kadar yoğun kullanılması, daha öncelikli bir ihtiyacımızın oluşmasıyla yaptığımız başvurumuz olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir. Bu makalemizde sizlere Bankalar Kredi Verirken diğer bir deyimle Bankalar Kredi Başvurusu Değerlendirirken Nelere Dikkat Ederler konusunda detaylı bilgiler vereceğiz.

Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Eder

Son yıllarda hızla gelişen teknoloji ile hayatımızın tüm adımları izlenebiliyor diyebiliriz. Tabi bu durum bankacılık sektöründe de geçerli örnek verecek olursak herhangi bir bankadan kullandığımız kredi ürünleri, ihtiyaç kredisi, kredi kartı, teminat mektubu vs. diğer bankalar tarafından da anında görülebiliyor. Aslında bu takibin asıl amacını Bankaların çalışacakları müşterilerinin gelir ve ödeme dengesini görmesi, kredi ürünlerinin ödeme düzeninin ya da ödeme disiplini takip ederek daha sonraki başvurularda hızlı bir şekilde sonuca gidebilmek diyebiliriz. Şimdi Gelelim bankaların herhangi bir kredi başvurusunda değerlendirme aşamasında dikkat ettikleri durumlar nelerdir konusunu anlatmaya ;

Kredi Notu ; 

Bankalar ortak havuz dedikleri ve findeks adındaki bir şirket tarafından kontrol edilen ve tüm bankacılık ürünlerinin, ödeme planlarının, tüm limit bilgilerinin toplandığı bir sistem diyebiliriz. Gelirinize göre size bir limit belirlenir ve limitinizi kullanım durumunuz, bankacılık ürünlerinizde ki ödeme düzeninize gibi durumları inceleyerek kredi notunuzu belirler. Kredi notu ile ilgili detaylı bilgileri, Kredi Notu  kategorimizdeki konuları inceleyerek detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.

Banka Sorgulaması ; 

Bakalar kredi notunun yanında her zaman kendi sorgulama mekanizmalarını da kullanır bunlara örnek verecek olursak, aslına bakılırsa bankalar da Findeks kredi notu belirlenirken incelenen durumlardan farklı bir şey yapıldığını söyleyemeyiz. Yani Kredi verirken son 5 yıl içerisinde kullanmış olduğunuz krediler incelenir ve kullanmış olduğunuz bu kredilerin yanında kullandığınız kredi kartlarında ödeme ve gecikme durumlarına bakılır, bir diğer konu kefil olunan kredi ürünleridir, bankalar kredi verirken daha önce yada halen aktif olan kefil olduğunuz bankacılık ürünlerinin de ödeme performansına bakar, başvuruda bulunmadan önce bu durumu da gözden geçirmeniz faydanıza olacaktır. Bankaların kredi başvurularını değerlendirirken mevduat ürünlerinizin durumuna bakar ve ciddiye alır dikkat ettikleri konu mevduat hesaplarınızda ki mevduat ürünlerinizin miktarı ve süresi bu durum değerlendirme de olumlu bir etkide bulunabilir. Son olarak değerlendirmede belgeleyebildiğiniz geliriniz ve buna karşı giderleriniz incelemeye tabi bir durumdur, bunun yanında aracınızın olması, evinizin size ait olması ve arsa, işyeri gibi gayrimenkullerinizin olması yine faydanıza olan durumlardır.

Ayrıca sitemizde Kredi Başvuru kategorisinde bankaların tüm kredi ürünleri hakkında detaylı bilgileri bulabilir, nasıl başvuru yapılacağı konusunda bilgi alabilir ve kredi kampanyalarını yakından takip edebilirsiniz.

 

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir