Menu

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Finans sektöründe çok önemli bir yeri olan Kredi Notu her ay bankalardaki durumumuza göre bazen düşerek bazende yükselerek her ay değişmektedir.

Bu makalemizde sizlere Kredi Notu hakkında detaylı bilgiler vererek her ay değişen notunuzda ibreyi yukarıya doğru çevirmek ve yukarıda tutmanızı sağlamaya çalışacağız.

Evlilik, Tatil yada eşya almak için daha büyük düşünürsek ev yada araç gibi herhangi bir ihtiyacınızda bankaların kapısını çalarak kredi istediğiniz zaman bir çok işlem ve bürokrasi ile uğraşmak istemiyorsanız kredi notunuzun yüksek olması şart diyebiliriz. Çünkü Kredi Notu yüksek olan kişiler bankaların en çok güvendiği kişilerdir yani tam aradıkları müşterilerdir ve böyle bir müşterileri kaçırmamak için ellerinden geleni fazlasıyla yaparlar bunun yanında insiyatifleri de sonuna kadar kullanırlar. Şimdi bankaların vazgeçilmez müşterisi olmak için Kredi Notumuzu nasıl yükselteceğiz onu anlatmaya başlayalım.

Kredi Notu tamamen sizin gelir gider durumunuza ve bankacılık ürünlerinizin gecikme ve ödeme düzenine göre şekil alan ve belirlenen tüm bankaların ortak sistemin de görünen 0 ile 1.900 arasında olan bir nottur. Bu notların anlamlarına bakacak olursak.

Eğer kredi notunuz 0 ile 799 arasında ise, bankacılık sektöründe en riskli gruptasınız demektir ve kredi ya da kredi kartı almanız neredeyse imkansızdır. Zaten kredi notunuzun bu kadar düşmesi ödemelerinizi bir hayli geciktirmiş ve hatta icralık olmuş olmanız gerekiyor. Çünkü hiç bir bankacılık ürünü kullanmayan bir kişinin kredi notu 1.200 ile 1.300 arasındadır.

Kredi Notunuz 800 ile 1.299 arasında ise, orta seviyelerde siniz demektir ve herhangi bir kredi ürünü başvurusunda destekleyici evraklar isteyerek başvurunuz değerlendirilir. Bu seviyelerdeki kredi notu genelde bankalar ile hiç çalışmayan kişilerin not durumudur. 

Eğer Kredi Notunuz 1.300 ile 1.499 arasında ise, artık standardın üstündesiniz demektir yani bankacılık dilinde söyleyecek olursak az riskli müşteri grubu ve Türkiye ortalamasının üzerinde yeri gelmişken belirtelim Türkiye not ortalaması 1.300 dür. Eğer ki notunuz bu ortalamada ise belirli limitler dahilinde kolayca kredi kullanabilirsiniz.

Kredi Notunuz 1.500 ile 1.699 arasında ise, artık güvenilir müşteri grubundasınız dır. ve yüksek limitli kredi kartlarına sahip olabilir  ve kolayca sonuçlanan kredi başvurularında bulunabilirsiniz.

Eğer Kredi Notunuz 1.700 ile 1.900 arasında ise, bankacılık sektöründe en güvenilir müşteri grubundasınız demektir ve başvurularınız kolayca sonuçlanır. Bürokrasiden uzak kısa sürede başvurularınız değerlendirilir ve genelde sonuçlar olumlu olur. 

Sizde bazı şeylere dikkat ederek kredi notunuzu yükseltebilir acil oluşabilecek bir ihtiyacınız durumunda bankalara kredi başvurusunda bulunarak hızlı bir şekilde olumlu sonuç alabilirsiniz. Bu adımlara bakacak olursak ;

Kredi Notu Nasıl yükseltilir ?

İyi bir Kredi Notuna sahip olmak ve yüksek olarak sürdürebilmek için öncelikle bankalara çalışmaya başlarken tek bir kredi kartı ile başlamak ve kredi kartlarının sayısını yükseltmemenizi öneriyoruz. Kredi kartını bir kaç ay kullandıktan sonra online olarak cüzzi bir miktarda limit artırma talebinde bulunun ve talep ederken gelirinizi yüksek olarak yazın belirttiğiniz gelir 5 – 6 ile çarpılarak sizin limitiniz belirlenecektir. Limitiniz belirlendikten sonra kredi kartı sayınızın az olmazı ve mevcut kredi kartı limitinin de az olması sebebiyle toplam limitinizin büyük bölümü kullanılmamış olacak ve bu durum Kredi Notunuza olumlu olarak yansıyarak yükselecek. Tabi tüm bu aşamalarda kredi kartınızın ödemelerine çok dikkat ederek 1 gün bile aksatmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Unutmayın 1 günlük gecikme bile sisteme yansıyarak sizi 5 – 6 ay geriye götürebilir.

Kredi Notunuzun yüksek ivmede devam etmesi için yapılması gereken diğer bir husus ise sık sık kredi başvurularında veya kredi kartı limit artışı taleplerinde bulunmamak. Unutmayın ki kredi başvurusu yapmayı alışkanlık haline getiren kişiler devamlı kredi arayışı içinde olan kişi olarak tanımlanır ve kredi notunuzun düşmesine sebep olabilir.

Bir başka husus ise düzenli bir iş ve gelir, Kredi Notu belirlenirken toplam limit çok önemlidir ve bu toplam limit sizin çalışma durumunuza ve gelirinize göre şekil alır yani SGK lı olarak çalışmanız kredi notunuzu yüksek tutmanız açısından bir hayli önemlidir.

Kredi notuna direk etki eden faktörlerden biride kefillik dir, bir akrabanıza yada bir arkadaşınıza bankacılık sektöründe kefil olduğunuz zaman sistemde kefil olduğunuz borç miktarı sizin riskiniz olarak görünür ve notunuzun düşmesine direk etki eder ve bunun yanında kefil olduğunuz kişi borcunu aksatması halinde sizin aksatmanız gibi sisteme yansır ve kredi notunuz daha da düşer bu yüzden herhangi bir kefillik durumunda iyice düşünerek karar vermeniz gerekiyor çünkü vereceğiniz yanlış bir karar sizin ilerideki bir başvurunuzu direk olumsuz olarak etkileyebilir.

Yukarıda belirttiğimiz adımları dikkatli bir şekilde yaptığınız taktirde Kredi Notunuzun kademeli olarak yükseldiğini göreceksiniz. En çok dikkat etmeniz gereken durum toplam limitinizi yükselttikten sonra fazla kredi kartı ve kredi ürünü kullanmamak temel ihtiyaçlarınız için orta derecede limitli bir kredi kartı kullanmanız yeterli olacaktır. Bir müddet sonra Kredi Notunuzun 1.800 lere çıktığını göreceksiniz.

Sitemizde ayrıca Kredi Notu kategorisinden kredi notu ile ilgili yazmış olduğumuz diğer makalelerimizi okuyarak Kredi Notu hakkında hem fikir edinebilir hem de daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Kredi Başvurusu kategorisinde de tüm bankaların kredi kampanyalarını takip edebilir başvuru yaparken nelere dikkat edilmesi konusunda bilgi alarak başvurularınızı yönlendirebilirsiniz.

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir