Menu

Banka Kredisi Araştırma

Günümüzde hayatımızın her alanında paraya ihtiyacımız olduğunda eğer kredi notumuz iyi ise en iyi dostumuz bankalar olmaktadır. Lakin bankalar para sattığı için hepsinin ayrı faiz ve vade seçenekleri mevcuttur. Biz de bu yazımızda sizlere banka kredisi araştırma yöntemlerini açıklıyoruz.

Uygun Banka Kredisi Seçme

Banka Kredisi Araştırma

Bankalar yıllık hedefleri uyarınca ve rekabetli olan bankacılık sektöründe gerilerde kaldıkları her dönemde uygun faiz ve vade oranları ile müşterilerine kredi seçenekleri sunmaktadır.

Ama bundan önce ilk olarak hangi tür krediye ihtiyacınızın olduğunu belirlemelisiniz. Bildiğiniz üzere bankalar genellikle 3 çeşit kredi imkanı sunmaktadırlar. Bunları hemen aşağıda sizler için sıralayalım.

  1. İhtiyaç Kredisi : Bankaların müşterilerine genellikle maksimum 36 ay vade ile sunduğu ve genellikle miktarının 1.000 TL ile 10.000 TL arasında değiştiği kredi ürünüdür. Kredi notu iyi durumda olan müşterilerine 50.000 TL ‘ye kadar ihtiyaç kredisi verebilmektedirler lakin en fazla 36 ay vade seçeneği olduğu için ödeme gücünüz iyi değil ise ödeyemezsiniz.
  2. Taşıt Kredisi : Bankaların sıfır veya ikinci el araç alacak olan müşterilerine verdikleri kredi türüdür. Aracınızı ipotek ederek sizlere aracın belirli bir miktarını karşılayacak oranda kredi vermektedirler.
  3. Konut Kredisi : Bankaların ev alacak olanlara özel olarak oluşturduğu kredi seçeneğidir. Yine krediyi kullanır iken evinizi ipotek gösteriyorsunuz ve sizlere çok esnek vade oranları ile kredi imkanı sunuyor.

Şimdi ise bu kredileri karşılaştırdığımızda İhtiyaç kredisinin genel olarak faiz oranı ve vade oranları düşüktür. Taşıt ve Konut kredilerinin ise vade oranları esnek lakin faiz oranları oldukça yüksektir.

Banka Kredisi Araştırma Yöntemi

Eğer kafanızda hangi kredi seçeneğinden istediğinizi ve ne kadar miktarda istediğiniz kesin olarak belirlediyseniz kredi araştırma yöntemlerine geçelim.

Bazı internet siteleri bankalardan kredi satış başına anlaşma yaparak ücret aldıklarından sitelerinde bankaların kredi faiz ve vade oranlarını karşılaştırırlar.

Biz de bu hizmeti nasıl doğru bir şekilde kullanacağınızı göstereceğiz. Site üzerinden araştırıp bankanın resmi web sitesinden başvuru yapmanız daha iyi olacaktır.

Kredi Araştırma Sitesine Gitmek için Buraya TIKLAYINIZ !

Hemen yukarıda yer alan butona tıklayıp kredi karşılaştırma hizmeti veren web sitesinin ilgili sayfasına gidiyoruz. Sayfaya gittiğiniz taktirde aşağıda ki gibi bir görüntü ile karşılaşacaksınız.

Banka Kredisi Araştırma

Ekran görüntüsüne dikkatli bakarsanız üst bölümde İhtiyaç, Konut ve Taşıt kredisi olmak üzere farklı renklerde 3 bölüm bulunmaktadır. Bunlardan siz hangisini arıyorsanız ona tıklayınız.

Biz örnek olarak HalkBank ‘ın yapmış olduğu ” Bahar Fırsatları Kamu İhtiyaç Kredisi ” olanını seçtik ve üzerine tıkladık.

İncelemek istediğiniz kredinin üzerine tıkladığınızda yeni bir sayfa açılmaktadır ve bu açılan sayfada bankanın kredi için başvuru yapacak olanlardan istediği evrakları ve şartları detaylı bir şekilde görüntüleyebiliyorsunuz.

Ayrıca sayfanın biraz alt bölümlerine indiğiniz taktirde hemen aşağıda gördüğünüz gibi örnek bir tablo oluşturulmaktadır.

Banka Kredisi Araştırma ve Uygun Olanını Bulma

Hemen örneğimizde gördüğünüz üzere siz ihtiyacınız olan miktarı ve ödeme gücünüze göre vade sayısını belirleyip ” Ödeme Planı Göster “dediğinizde karşınıza ödeme planı çıkıyor.

Bu ödeme plânı üzerinden her ay ne kadar faiz ödeyeceğinizi görüntüleyebiliyorsunuz. Herşeyi gösteriyor lakin dosya masrafı olarak ne kadar ödeyeceğinizi göstermediğinden dolayı siz her ihtimale karşı üzerine bir de 50 TL dosya masrafı ekleyerek hesaplamanızı öyle yapınız.

Beğendiğiniz krediyi bankanın resmi web sitesine girerek veya şubesine giderek başvuru yapınız. Aracı internet sitelerini kullanmanız bu durumda pek tavsiye edilmiyor.

Dilerseniz ilk olarak ” Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır ? ” isimli makalemizi okuyup kredi notunuzu öğrenin ve size ne kadar kredi çıkacağını belirleyin sonra hayal kurup boş yere bankalar ile uğraşmayın. Sormak istediğiniz sorular var ise hemen aşağıdan yorum yaparak sorabilirsiniz.

Bir Yorum
  1. Sedat 16 Nisan 2015 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir