Menu

Tekstilbank

Türkiye ‘deki Bankalar Listesi isimli makalemizde belirttiğimiz üzere bankaların teker teker detaylı inceleme sayfalarını oluşturuyoruz. Bu sefer sıra Tekstilbank hakkında detaylı bilgiler sayfası oluşturmakta.

Tekstilbank bildiğiniz üzere Mevduat Bankaları kategorisinin Özel Sermayeli Bankalar bölümünde listelenmektedir. Banka hakkında bulabildiğimiz resmi kaynaklardan bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Tekstilbank Hakkında

Tekstilbank Hakkında Bilgi

Tekstilbank Rüştü Akın ‘ın sahibi olduğu Akın Şirketler Grubu bünyesinde 1986 yılında kurulmuştur. Rüştü Akın ise o yıllarda tekstil sektöründe aktif olarak faaliyet göstermesiyle bilinmektedir.

1992 yılına geldiğimizde ise 96 tekstil kuruluşunun bir araya gelmesi ile kurulan GSD Dış Ticaret Anonim Şirketi bankanın %30 oranında hissesini satın alarak ikinci büyük ortağı olmuştur.

Zamanla GSD Dış Ticaret Ananim Şirketi bankanın %75,5 hissesini satın alarak en büyük ortağı olsada günümüzde hissesi bulunmakaktadır.

Tekstilbank 2006 yılında yapılan sermaye arttırımı ile sermayesini 300.000.000 TL miktarına yükseltmiştir. Çok hızlı ve istikrarlı bir şekilde büyüme yaşayan Tekstilbank uluslararası bir banka olma yolunda kararlı bir şekilde ilerlemiştir. 2006 yılında yine %42 oranında bir büyüme daha yaşayıp 2.800.000.000 milyar TL büyüklüğe ulaşmıştır.

2014 yılına gelindiğinde Tekstilbak hisselerinin %75,5 kadarı 669.000.000 TL tutarıyla Çin merkezli bir bankaya satılmıştır.

Tekstilbank Ortakları

Tekstilbank ‘ın 14.08.2015 tarihi itibariyle ortaklık yapısını hemen aşağıda paylaşıyoruz.

1.) 389.831.185,43 TL değerinde ki %92,817 hissesi Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) bankaya aittir.

2.) 30.168.814,57 TL değerinde olan %7,183 hissesi Halka açık olarak satılmıştır.

Tekstilbank Yönetim Kurulu

  • Xu Keen – Yönetim Kurulu Başkanı
  • Gao Xiangyang – Yönetim Kurulu Üyesi-Genel Müdür
  • Wang Qiang – Yönetim Kurulu Üyesi
  • Zheng Jianfeng – Yönetim Kurulu Üyesi
  • Wang Ying – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
  • Mehmet Hilmi Güler – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Banka Çin merkezli bir bankaya satıldığından dolayı yönetim kurulunda sadece 1 kişi Türk olarak kalmıştır geri kalanları gördüğünüz üzere Çin’lidir. Bankanın resmi web sitesi www.tekstilbank.com.tr iken satılınca www.icbc.com.tr olmuştur. Bankanın Türkiye’de 44 adet şubesi olup yaşadığınız şehirde bulunan şubeleri görüntülemek isterseniz bankanın http://www.icbc.com.tr/portal/bize-ulasin/subeler.html sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir