Menu

Editörlük yaparak nasıl para kazanılır ?

İnternet üzerinde hepimizin bildiği üzere çok sayıda site mevcut. Bu sitelerin ise sürekli olarak düzenli içeriğe ihtiyacı bulunmaktadır. Bizde bu makalemizde editörlük nedir, nasıl yapılır ve ne kadar para kazandırır gibi sorularınızı cevaplandıracağız.

Editörlük Nedir ?

Editörlük yaparak para kazanma

Editörlük çok geniş bir sektörü kaplayan iş alanıdır. Bu sektörde başta haber siteleri olmak üzere çok çeşitli sitelere denk gelebilirsiniz. Kimisi blog sitesine, kimisi bizim sitemiz gibi finans sitelerine kimisi ise +18 olan bir siteye editörlük yapmanızı isteyebilir.

Editörlük iş verenin sizden istediği sayıda makaleyi istediği süreler içerisinde sitelere eklemenizdir. İş veren bu konuda sizden çok fazla ayrıntı isteyebilmektedir.

Editörlük Nedir ve Nasıl YapılırEditörlük Nasıl Yapılır ?

İşverenin istediği şekilde istediği gibi günlük, haftalık ve aylık peryotlar halinde sitelere giriş yaparak düzenli ve özverili bir şekilde makale girişleri yapılır.

İşveren sizden aşağıda ki gibi örneklendirilmiş özellikler isteyebilirler.

  • Makale içerisinde makale ile alakalı 1 veya daha fazla resim kullanmak.
  • Makalelerinin minimum 250 kelime olması gibi özellikler koymak.
  • Eklenilen makaleleri sosyal medya hesaplarında paylaşılması.
  • Eklenilen makalelere alakalı bir şekilde 1-2-3 veya daha fazla etiket girilmesi gibi.
  • Eklenilen yazının daha önce başka hiç bir yerde yayınlanmamış olması gibi.

Bunlar ve bunlar gibi çok sayıda şeyi işveren sizden isteyebilmektedir. Tabi sizde yapılacak işin özelliklerine göre fiyat çıkartırsınız ve iki taraf içinde şartlar uygun ise işlem başlar.

Editörlük işinde genel olarak işveren sizi birkaç gün veya 1 hafta kadar dener, eğer işinizi başarılı bir şekilde hakkıyla yaparsanız sürekli olarak iş alırsınız. İnternet üzerinde işler genel olarak referanslar ile yürümektedir. Eğer referansınız iyi ise deneme dahi yapma gereği duymayabilirler.

Editörlük işleri nasıl alınır ?

Bir önce ki yazımızda sizlere Para kazanabileceğiniz webmaster forumları isimli bir makale yazmıştık. Makalede yazmış olduğumuz webmaster forumları üzerinden iş alımı yapabiliyorsunuz.

En son olarak biz de 1 konu açarak 2 editör tutmuştuk tabi haber sitemiz işin bu işi yapmıştık.

Resimin üzerine tıkladığınızda daha büyük ekranda görüntüleyebilirsiniz.

Resimin üzerine tıkladığınızda daha büyük ekranda görüntüleyebilirsiniz.

Söz konusu webmaster forumlarından birisine yukarıda ki şartlar ile konu açtığımızda 2 adet editör bulduk. Şuan 2 editör haber sitemiz için çalışmaktadır. Şartlar çok değişkendir ve sektörde rekabet bulunmaktadır. Örnek konuyu inceleyiniz ve diğer örneklere göz atınız.

Bazı kişiler ölücü diye tabir edilen kişilerdir çok fazla iş isterler ama çok az bir miktar para verirler sizlere tavsiyemiz hakkınızı yedirmeyin ve piyasanın fiyatlarını kırmayın. Sektörde alt limit 100 kelimelik bir yazı için 1 TL ‘dir. Birde bunu siteye eklemek ve diğer şartları yerine getirmek eklendiğinde fiyatı ona göre arttırabilirsiniz.

Eğer bu iş kafanıza yattıysa ve iyice araştırmak istiyorsanız http://www.r10.net/editorluk-post-isleri/ bağlantısına tıklayıp açılan konuları inceleyebilir ve kendinize uygun olan işlere talip olabilirsiniz. Eğer üyeliğiniz yok ise işveren yazarsa skype ve e-mail adreslerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sormak istediğiniz sorularınızı yorum yaparak sorduğunuzda en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

Olması gereken özellikler
  • İmla kurallarına uymak.
  • İşini özenerek yapıp yazıyı güzel bir şekilde sunmak.
  • Makalelerin akıcı ve anlamlı olması.
  • İşini her zaman zamanında yapıp bahane üretmemek
4.5

Peki Neden ?

Sektörde en çok dikkat edilen özellikleri puan vererek yukarıda yazdık. Eğer bu yazdığımız hususlara dikkat eder işinizi iyi yaparsanız her zaman daha fazla kazanırsınız. Bu zamanda işini iyi yapan birilerini bulmak çok zor ve bulunduğunda boş kalmaz.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bir Yorum
  1. Ece 25 Şubat 2016 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir