Menu

Domain satışı yaparak para kazanma yöntemi

İnternet üzerinden tutunacak bir dal arayanlar için İnternetten Para Kazanma Yöntemleri yayınlamaya devam ediyoruz.  Bu yazımızda domain satışı yaparak para nasıl kazanılır bunu anlatacağız.

İlk olarak bilmeyenler için domain nedir kısaca bir anlatalım. Domain internet sitelerinin isimleridir. Mesela bizim sitemizin domain ismi www.bankabilgi.org ‘dur. .Com .net ve .org başta olmak üzere çok sayıda domain uzantısı bulunur. Bunlardan en çok para edeni .com uzantılı domainlerdir. Arkasından .net ve hemen sonra .org gelir. İnternete yön veren kişiler bu 3 alan adı uzantısını tercih etmektedirler.

Domain Satışı Yaparak Para Kazanma

Hemen yukarıda domain ‘in ne olduğunu anlattık. Şimdi ise sistemin nasıl işlediğini ve bu sektörden nasıl para kazanabileceğinizi anlatalım. Öncelikle alan adının para etmesi için çok sayıda faktör bulunur. Bu faktörlerden bazılarını aşağıda sıralayalım.

  1. Jenerik Domainler : Jenerik yani anahtar kelime anlamındadır. Mesela haber.com domaini jeneriktir.  Aynı şekilde adanahaber.com domaini jeneriktir. Bu tarz direk gelir getirebilecek konuların domainleri çok değerli olurlar. Ama adanahaber.tk diye bir domain alırsanız ondan para kazanmanız çok zor olur. Bu yüzden jenerik domainlerin .com .net veya .org olanlarından bulmakta fayda var.
  2. Az karakterli domainler : Domain isminin içerisinde geçen harfler ne kadar az ve anlamlı ise o kadar değerli olur. Mesela mor.com ela.com efe.com gibi az karakterli domainler yüksek miktarlarda satılabilir.
  3. Telif Hakkından Uzak Durmak : Mesela gidip kanald.net gibi bir domain bulursanız ve Kanal D ‘nin yapmış olduğu gibi bir site yapmaya çalışırsanız açılacak telif hakkı davasında domaininize el konulacaktır. Mesela ibrahimtatlises.com gibi bir domain düşürür ve bildiğimiz İbrahim Tatlıses adına bir site açarsanız yine domaininiz elinizden alınabilir. Telif hakkı konusunda çok dikkatli olmalısınız.

Bir domainin para etmesi için ayrıca dandik uzantılardan uzak durmanız gerekir. Lakin bazen .tk uzantılı bir domain bile iyi para edebilir bunların hepsini vereceğimiz örneklere baktığınız zaman anlayabilirsiniz.

Domain Satışını Nerelerde Yapabilirsiniz ?

Bu konunun ucu bucağı yoktur. Ama ben yaşlı veya güzel bir domain alacağım zaman webmaster forumlarına bakarım. Hemen ” Para kazanabileceğiniz webmaster forumları ” isimli makalemizi incelerseniz forumları öğrenebilirsiniz.

Benim sizlere tavsiyem çok fazla siteye yayılmamanızdır. Vereceğim örnekler üzerinden domain satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şekilde bu tarzda yeni yerler bulabilirsiniz.

1-) R10.NET Webmaster Forumu

Her wm forumu gibi burada da domain satış bölümü mevcuttur. Bu bölümü hemen http://www.r10.net/teklif-usulu-amp-hemen-al-fiyatli-domainler/ bu bağlantıdan görebilirsiniz. Kategori 4 ana bölüme ayrılmıştır. Herkes ihtiyacına göre bir bölüme girmektedir.

  • Jenerik Domainler
  • 3-4 Karekterli domainler
  • Com & Net uzantılı domainler
  • Org & info uzantılı domainler

Domain satış

Ana kategoriden hiç sapmadan aşağılara doğru inerseniz ekran görüntüsünde gördüğünüz üzere domain satış konularını görebilirsiniz. Bu sektörden geçinimini sağlayan kişiler ellerinde buldukları güzel domainleri bir araya toplayıp detaylı bir konu açarak teklif sunulmasını isterler veya biçtikleri fiyattan satarlar. Oyun sektörü ile uğraşan birisi gelir oyun sektörü ile ilgili elinde domainler toplayan birisinin konusuna girer ve inceleyip beğendiğini satın alır.

2-) Alanadlari.com Domain Satış Sitesi

Alanadlari.com Domain Satış Sitesi

 

Bu site detaylı bir domain satış sitesidir bunun gibi çok sayıda örnek verebiliriz lakin düzenli bir site olduğu için buradan örnek vereyim dedim. Burada domainler kategorize edilir. Film sitesi için, tatil için, oyun sektörü için, şehirler için, haber sektörü için gibi çok sayıda kategoride domainler sergilenmektedir.

Domainler burada teklif usulü, sizin belirlediğiniz fiyattan veya açık arttırma ile satılabilir. Siteye girip detaylı olarak incelerseniz çok sayıda örnek bulabilir ve hangi alan adı ne kadar para eder gibisinden aklınızda bir fikir oluşabilir.

Açık arttırmalar bölümünde hamile.com domaini için 3.034 USD (Dolar) teklif geldiğini görüyoruz. Kayseri.com domaini için ise 2.120 EUR (Euro) teklif geldiğini görmekteyiz. Bu şekilde çok sayıda örneği siteden görüntüleyebilirsiniz.

Domain Temin Edilecek Siteler

Uçsuz bucaksız çok sayıda site bulunuyor. Zaten bu işte ilerledikçe hepsinin püf noktalarını görebilirsiniz. şimdilik başlangıç olarak isimtescil.net sitesini kullanabilirsiniz. godaddy.com ile kupon kullanarak çok ucuza domainleri toplayabilirsiniz.

Verdiğimiz örnekleri iyice inceleyip piyasa fiyatları hakkında ve para edecek domainler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bol şanslar…

Bir Yorum
  1. Mazlum 1 Aralık 2016 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir