Menu

Yarım çalışanlara geç emekli olacak

İşçilerin ve memurların getirilen özellik ile çocuklarının okula başlayana kadar 4 buçuk yıl boyunca yarım çalışma hakkı verilmişti. Bu hakkı kullananların maaşları yarıya düştüğü için primlerini kendileri ceplerinden ödemezler ise geç emekli olacaklar. Eğer ceplerinden öderlerse en az 14.000 TL ödemeleri söz konusu.

Memurlar ve işçiler çocukları okula başlayana kadar yaklaşık olarak 4 buçuk yıl kadar yarım çalışma gibi bir hakları mevcut. Bu yarım çalışma hakkını kullanan işçiler ve memurlar normal çalışanlar gibi sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar lakin işverenlerin ödemiş olduğu emeklilik için primler yarım yatırıldığından geç emekli olmaları söz konusu oluyor.

Eğer yarım çalışma hakkını kullanan işçiler ve memurlar eksik kalan primlerini kendi ceplerinden tamamlamaya kalkarlar ise en az 14.000 TL kadar ödemeleri gerektiği bildiriliyor. Aksi taktirde geç emekli olacakları söylenmektedir.

Oluşabilecek geç emeklilik ve aynı zamanda düşük miktarlı emekli maaşı mağduriyetleri yaşamak istemeyen yarım çalışma hakkı kullanan işçiler ve memurlar primlerini kendi imkanları ile tamamlamak zorundalar. Asgari ücret ile çalışan birisi bile en azından 14.452 TL kadar prim ödemeleri gerekiyor. Eğer maaşınız asgari ücretten yüksek ise ve işvereniniz sigortanızı asgari ücretten göstermiyorsa bu rakam artacaktır.

Yarım çalışanlara geç emekli olacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi görüşmeleri henüz devam eden doğum sonrası yarım çalışma hakkı akıllarda çok sayıda soru işareti bıraktığı için bu konuya bir açıklık getirme gereği duyduk. İlk olarak aklınıza takılan sağlık hizmetlerinden yararlanma konusunda bir şüpheniz olmasın. Normal sigortalı çalışan birisi gibi her türlü sağlık hizmetlerinden yararlanabileceksiniz.

Haberin devamını sizler ile alıntı olarak paylaşmak istiyoruz hemen aşağıdan okumaya devam edebilirsiniz.

Kısmi çalışma döneminin bitiminden itibaren çocuğun okula başladığı tarihe kadar olan sürede memur ve işçiye haftalık çalışma süresinin yarısında izin yapma hakkı tanınacak. Tasarıda “okula başlama tarihi” ifadesi, “çocuğun 60 ayını doldurduğu tarihi izleyen eylül ayının sonu” olarak tanımlandı.

Bu hakkı kullanabilmek için memur ve işçilerin ekonomik durumunun iyi olması gerekecek. Çünkü bu süre boyunca yarım maaş/ ücret dışında bir gelirleri olmayacağı gibi üstüne de ceplerinden prim ödemek zorunda kalacaklar.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri işverenleri tarafından yatırılacağı için sağlık hizmetleri bakımından sıkıntıları olmayacak.

Fakat, yaşlılık primleri açısından 4.5 yıl boyunca “yarım” çalışmış görünecekler. Bu dönemde sadece 2 yıl 3 ay prim yatırmış kabul edilecekler.

KISMİ ÇALIŞMADA SÜT İZNİ OLMAYACAK

Çocuk sayısına göre 2, 4, 6 ay süreyle “kısmi çalışma” hakkını kullanan çalışanlar, bu süre boyunca “süt izni” hakkından yararlanamayacak.

ANNE, BABA VE EVLAT EDİNEN YARARLANABİLİR

Tasarıya göre doğum sonrası izin sistemi şöyle işleyecek:

-16 haftalık doğum izninin bitiminden itibaren işçi ve memura, ilk çocukta 2 ay, ikincide 4 ay, üçüncü ve sonrakilerde ise 6 ay süreyle “kısmi çalışma” hakkı verilecek.

-16 haftalık doğum izninin bitiminden itibaren işçilerde 6 aya kadar, memurlarda ise 24 aya kadar ücretsiz izin uygulaması devam edecek.
-Ücretsiz izin hakkını kullanmayan işçi ve memur, “kısmi çalışma” süresinin bitiminden itibaren çocuk okula başlayıncaya kadar haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışma hakkını kullanacak. Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeler sırasında işçi ve memur arasındaki düzenlemede eşitlik sağlanarak, “kısmi çalışma” hakkı çocuk sayısına bağlı olarak 2 ay, 4 ay, 6 ay şeklinde kademelendirildi. İzne ilişkin tüm haklardan anne, baba ve evlat edinenler yararlanabilecek.

‘KISMİ’ ÇALIŞMADA HAK KAYBI OLMAYACAK

İşçi ve memurların 6 aya kadar olan “kısmi çalışma” dönemlerinde ekonomik kayıpları olmayacak. Devlet memurlarının maaşları ek ders ücreti, performansa dayalı döner sermaye payı, fazla mesai ücreti gibi fiilen çalışmaya dayalı ödemeler dışında eksiksiz ödenecek. İşçilerin bu dönemde hak kaybı olmaması için de İşsizlik Sigortası Fonu’ndan, çalışmadıkları günler için brüt asgari ücret üzerinden ödeme yapılacak. Ancak, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeme yapılabilmesi için işçi adına doğum tarihinden önceki son üç yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması gerekecek.

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞAN KARLI ÇIKACAK

“Kısmi çalışma” döneminde yapılacak bu ödeme dolayısıyla, brüt ücreti bin 647 liranın altında olan işçiler, normal çalıştıkları döneme göre daha fazla ücret alacaklar. Örneğin, asgari ücretli bir işçi kısmi çalışma döneminde işverenden bin 300 liralık net ücretin yarısı olan 650 lira alacak. İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ise brüt ücretin yarısı olan 823.50 lira üzerinden para alacak. Bu paradan sadece 6.25 liralık damga vergisi kesilecek. Böylece, normalde net bin 300 lira ücreti bulunan asgari ücretli bir işçi, doğum sonrası kısmi çalışma döneminde 650+817.25 TL olmak üzere bin 467.25 lira para alacak.

Gerek işçi, gerekse memurun söz konusu 6 aya kadar olan kısmi çalışma döneminde prim kaybı da olmayacak.

1 ÇOCUK İÇİN SADECE

“Yarım çalışma” hakkı, bir çocuk için bir defa kullanılacak. Bir süre sonra dilekçe ile normal çalışmaya geçen, aynı çocuk için yeniden yarım çalışma isteyemeyecek.

1 KEZ BANKACI DA YARARLANIR

Doğum sonrası izin haklarından 506 sayılı Kanun kapsamındaki banka ve sigorta şirketlerine ait sandıklara tabi çalışanlar da yararlanabilecek.

GEÇMİŞE YÜRÜMEZ

Memur için kapsam genişletildi ancak işçiler için düzenleme olmazsa kısmi çalışma ve yarı zamanlı çalışma hakkı, yasa sonrası doğacak çocuklarda geçerli olacak.

İŞÇİ ATARSA TEŞVİKTEN YARARLANAMAYACAK

İşbaşında eğitim programını bitiren bir genci 2016 Ocak ayında işe alan işverenin teşvikten yararlanabilmek için; 2015 yılında ortalama 3 işçi çalıştırdı ise 2016 yılında SGK’ya 4 işçi bildirmesi gerekecek. Eğer bir ay bile 3 işçi bildirirse, o ay teşvikten yararlanamayacak.
Bu nedenle işbaşında eğitim teşvikinden yararlanan bir işveren, diğer işçilerini işten atarken bu durumu da dikkate alacak. Aksi takdirde teşvik hakkını kaybedecek. İşçi başına her ay 337 lira daha fazla prim ödemek zorunda kalacak.
Hakkını kaybettiği halde teşvikten yararlandığı sonradan tespit edilenler ise ceza ve faiziyle birlikte geri ödeyecekler.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir