Menu

Asgari ücret 3.000 TL olursa ne olur ?

Merhaba değerli takipçilerimiz, son günlerde seçim vaatleri Yeşilçam filmleri gibi dönmekte. Asgari ücret ve emekli maaşlarının arttırılacağı her parti tarafından beyan ediliyor. Birde kendi aralarında açık arttırma yaparcasına her gelen daha yüksek bir rakam veriyor.

Bende bildiklerime ve tecrübelerime dayanarak sizlere asgari ücretin 3.000 TL ‘ye çıkartılırsa olabileceklerden bahsetmeye karar verdim.

Öncelikle şunu belirteyim bende bir kurumsal firmada asgari ücret karşılığında muhasebe departmanında çalışıyorum. Asgari ücret ile çalışan mantıklı bir vatandaş olarak bu yazıyı yazıyorum.

Banka Bilgi

Asgari ücret 3.000 TL olursa ne olur ?

  1. İlk olarak bu maaşı her işletme veremez. Çünkü çalışan her işçiden 3.000 TL kazanamayan bir firma nasıl olur da bu kadar parayı ödeyebilir. İlk olarak işten çıkartmaya başlayacaklar.
  2. Ülkemizde hiç bir yabancı yatırımcı yatırım yapamayacak. Çünkü bir üst maddede bahsettiğim üzere her çalışan işçiden 3.000 TL kazanamayacağı için işlerine son vermek zorunda kalacaklar. Hali hazırda yatırım yapanlar ise fabrikalarını kapatacaklar.
  3. Ülkede işsizlik oldukça fazla bir şekilde artacağından insanlar sigortasız ve kaçak bir şekilde çalışmak için işverenler arayacaklar. Sigortasız çalıştırılan bir işçininde hiç bir güvenliği kalmaz ve sigortasız işçi çalıştıran bir firmada vergi ödemez. Çünkü vergi verse hani işçi çalıştırmıyorsun diyecekler herşey yasa dışı olacaktır.

Sizleri mantıklı bir şekilde düşünmeye davet ediyorum siz bir işveren olsanız her çalışanınıza 3.000 TL maaş verebilirmisiniz ? Elbette veremezsiniz istediğiniz kadar büyük bir firma olun hiç bir şekilde bu kadar yüksek maaşla işçi çalıştıramazsınız.

Eğer devletin başına geçince biz vereceğiz diyen siyasetçilere inanırsanız elbette verebilirler lakin herşeye zam geleceğinden devlet fazlasıyla geri sizden vergi olarak kesmeye başlayacaktır.

Sizleri mantıklı bir şekilde düşünmeye davet ediyorum. Eğer mantıklı bir şekilde düşünebilirseniz boş vaatler ile yapılabilecekleri ayırt edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir