Menu

Kredi başvurusunu internet veya şubeden nasıl yapmalıyım ?

Merhaba arkadaşlar, acil krediye ihtiyacınız var ve çekmek istediğiniz kredi tutarı kredi notu puanınıza oranla biraz yüksekse bu makalemiz sizler için geliyor. Kredi başvurusu yapar iken insanlar bankanın resmi internet sitesi üzerinden mi yoksa şubesinden mi yapayım diye düşünüyorlar. Bu yazımızda hangisinin kredinizin çıkmasında daha iyi olacağını anlatacağız. Tabi normal şartlarda iki seçenekte aynı olacaktır lakin eğer şartları biraz değiştirebilirseniz şubeden başvuru daha etkilidir.

Eğer Maaş Yazısı Alabiliyorsanız Şubeden

Kredi başvurusunu internet veya şubeden nasıl yapmalıyım ?Normal şartlarda hemen hemen bütün işletmeler çalışanlarının SGK ‘sını asgari ücret üzerinden yatırırlar. Siz 2.000 TL maaşta alsanız sizin maaşınızı asgari ücret olarak gösterip fazladan ödeyecekleri primden kurtulmayı tercih ederler. Şahsen ben çalışırken durum böyleydi. Bu durumda sizin kredi ve kredi kartı limitlerinizi etkiler çünkü ödeme gücüne göre limitler ayarlanır.

Hatta bu durumu ” Kredi notu yüksek olanlar ne kadar kredi çekebilir ? ” isimli makalemizde anlatmıştık. Sizin kredi norunuz ne kadar yüksek olursa olsun gelirinize göre limit belirlenir. Başvuru yapacaklar eğer çalıştıkları firma veya işletme ile araları iyi ise şubeden başvuru yaparak kendilerini avantajlı duruma getirebilirler.

Eğer firmanın antetli kağıdına güzel bir şekilde bankanın şubesine dilekçe ile maaşınızın yüksek olduğunu belirtirseniz ve başvurunuzu yapar iken maaş bordrosu yerine bu dilekçeyi götürürseniz şube çalışanı bu bilgileri sisteme girecektir. Findeks üzerinden asgari ücret üzerinden görükecek maaşınız ve öyle hesaplanacak lakin şube çalışanı bu bilgileri girdiği zaman otomatik olarak daha yüksek bir limite sahip olacaksınız.

Örnek veriyorum maaşınız 1.300 TL ‘den SGK primi yatıyorsa 10 katı kadar limitli kredi çekebilecek durumda iken maaşınızı 3.000 TL olarak gösterip 30.000 TL kredi çekebilecek duruma getirebilirsiniz. Tabi bunu çalıştığınız firmanın ne kadar yüksek gösterebileceğine bağlı olarak siz hesaplayabilirsiniz. Eğer çalıştığınız firma maaşınızı banka üzerinden ödüyorsa maaşınız çok şişirmeniz işe yaramayabilir.

Eğer maaşınızı bankadan alıyorsanız yani maaş hesabınız var ise ve her ay maaş olarak firma 2.000 TL gönderiyorsa sizinde maaş yazısını 2.000 TL olarak alış maaş aldığınız bankadan başvuru yapmanız çok daha etkili olacaktır. Her ay firma bankaya mail atarak kişilerin maaşlarını ve hesaplarına yatacak parayı bir excel tablosu ile bildirir. Muhasebeye giderseniz tabloyu görürsünüz zaten.

Eğer firma maaş yazısı vermeye yanaşmıyorsa başvuruyu internet sitesinden hiç yorulmadan yapabilirsiniz. Bir şey fark etmeyecektir.

2 Yorum
  1. ahmet ılgar 12 Ekim 2016 / Cevapla
    • Yusuf KISA 14 Kasım 2016 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir