Menu

Aidatlarına ve Alışverişlerinize Göre Hangi Kartları Kullanmalısınız?

Kredi kartı almaya karar verirken seçimlerinizi etkileyen durumların başında kredi kartlarının yıllık aidat ücretleri ve bu kartların kullanım alanları araştırılıyor. Özellikle bankaların kredi kartı sahiplerinden yıllık olarak kullanım aidatı adı altında aldığı yüksek miktarda olan tutarlar kart kullanıcıların memnun olmadığı durumlar arasında yer alıyor.

Yıllık Kullanım Aidatı Olmayan Kredi Kartları

Kredi kartı için alınan aidatlar çoğu zaman kullanıcıların bankayı tercih etmeme sebepleri olabiliyor. Peki, her banka kredi kartı için aidat alır mı? Yoksa aidatsız kredi kartı var mı?

Garanti Bankası Flexi Kart

“Bonus’un gücü sende, kart aidatı ödeme” sloganıyla Garanti Bankası Flexi Kart, bonusun tüm özelliklerini kullanırken aynı zamanda da yıllık işletim ücreti ödemezsiniz. Buna ek olarak düzenlenen kampanyalar ile taksitli alışveriş yapabilir, peşin alışverişlerinizi sonradan taksitlendirebilir, acil para ihtiyaçları için taksitli para kullanabilir ve ayda 50 liraya varan tutarlarda bonus para kazanma fırsatı yakalayabilirsiniz. Yine Garanti Bankası “ekstre atlat” seçeneği ile sıkışıklık yaşadığınız dönemde kredi kartı ödemenizi bir ay sonraya erteleyebilirsiniz.

Denizbank Yıllık Aidatsız Net Kart Kredi Kartı

Aidatsız kredi kartı almak istiyorum diyen kişilere yönelik olarak Denizbank Net Kart Kredi Kartı ürünü ile hizmet vermektedir. Denizbank, bonus kredi kartı için yıllık aidat ücreti talep ederken, Denizbank Net Kart ile aidat ödemezsiniz. Temassız kredi kartı özelliğine sahip olan bu kredi kartı ile ne yazık ki bonus kazanma ya da taksitli alışveriş yapılmasına müsaade edilmemektedir.

İş Bankası Maximum Aidatsız Kredi Kartı

Aidatsız kredi kartı veren bankalar arasında yer alan İş Bankası Maximum Aidatsız Kredi Kartı için İş Bankası şubelerinden başvuruda bulunabileceğiniz gibi aynı zamanda İş Bankası internet şubesi üzerinden de kredi kartı başvuru formu doldurabilirsiniz. Standart kredi kartı aidatsız kredi kartı ürünlerinde de kullanılabiliyor olup, ancak temassız kredi kartı özelliği, hediye ürün kampanyaları, taksit erteleme kampanyaları, ilave taksit kazanma ve müzekart gibi bazı özellikler kullanılamamaktadır. Bu özellikleri sıklıkla kullanmayan kişilerin bu karta yönelmeleri daha uygun olacaktır.

QNB Finansbank FixCard

QNB Finansbank aidatsız kredi kartı ürünü olan Fix Card, aynı zamanda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek bankamatik kartı ve kredi kartı özelliklerini tek bir kartta buluşturmayı başarmıştır. Diğer bankaların aidatsız kredi kartı ürünleriyle kıyaslandığında çok daha başarılı olduğu programda pek çok önemli fırsat kullanıcılara sunulmaktadır. Aynı zamanda banka kartı da olduğu için yıllık kart aidatı ücreti alınmamaktadır. Yalnızca 3 ayda bir “hesap işletim ücreti” alınmaktadır. 3 ayda bir olarak hesaptan 38 TL kesilmektedir. Ayrıca 180 günden bu yana hareketsiz olan hesaplarda bu işlem uygulanmamaktadır.

Yapı Kredi Play Card

Öğrenciler için kredi kartı seçenekleri sunan Yapı Kredi Play Card tamamen gençlere yönelik olarak üretilen bir üründür. Yapı Kredi Play Card’da müşterilerinden yıllık kart aidatı almayan kredi kartları arasında yer alıyor. Ayrıca 50 TL sınırını aşmayan ve bu sınırın altında kalan tutarları temassız kart özelliği sayesinde şifre girmeden yapmanıza imkan sağlıyor. Eğer sizde öğrenciyseniz ve aidatsız bir kredi kartı arıyorsanız Play Card’ı tercih edebilirsiniz.

Ziraat Kart

Yıllık kart aidatı olmayan kredi kartları arasında Ziraat Bankası’nın kredi kartı olan Ziraat Kartta yer alıyor. Ziraat Kartla yurt içinde ve yurt dışında “visa” amblemi bulunan iş yerlerinden alışveriş yapılabiliyor. Bu kart ile nakit avansta kullanılabiliyor. Yalnız alışverişlerde taksit yapılamıyor. Taksit özelliğinin olmaması bu kartın dezavantajıdır.

Akbank Free Kart

Akbank’ın ürünü olan Free Kartta yıllık kart aidatı almayan kartlar arasında yer alıyor. Free Kart ile evraksız olarak taksitli avans, hızlı para ya da SMS yoluyla para alınabiliyor. Bu kartın axess özelliği olduğundan axess anlaşmalı iş yerlerinden yapılan alışverişlerde chip para kazanma imkanı sağlıyor. Akbank’ın diğer ücretli kartlarında olan ek taksitlendirme gibi özellikler bu kartta bulunmuyor. Eğer bu özelliklerdeki kredi kartlarını kullanmak istiyorsanız; Akbank kredi kartlarını karşılaştırıp ve bütçenize uygun olan Akbank kredi kartı seçiminizi yapmanız daha faydalı olacaktır.

VakıfBank Tercih Kart

Aidat ücreti olmayan kartlar içinde yer alan Tercih Kart, World kart özelliği taşıyor. Bu kartın diğer world kartlardan farkı kullanmak istediğiniz ek özelliğin parasını ödüyor olmanızdır. Alışverişlerde world puan, ek taksit, işlem erteleme, indirim kampanyaları gibi ek özelliklerden faydalanmak taksitlendirme, nakit avans gibi özelliklerinden ekstra ücret ödemeden yararlanabilirsiniz.

Kuveyt Türk Sağlam Kart

Kuveyt Türk Sağlam Kartta kart aidatı bulunmayan kredi kartlarındadır. Ayrıca bu kart kullanıcılarına çeşitli avantajlar sunmaktadır. Bu kart ile yapacağınız eğitim ve sağlık alanındaki harcamalarınızda vade farksız 5 taksit imkanı vardır.

HSBC Konsept Kart

HSCB’nin aidatsız olarak çıkardığı kredi kartı, Konsept Karttır. Ayrıca bu kart ile Advantage kapsamında para puan kazanabilir ve alışverişlerinizi taksitlendirebilirsiniz. Konsept Kartın özellikleri advantage özellikli ve ücretli diğer kartlara göre kısıtlandırılmıştır. Örneğin, alışverişlerinizde ek taksit imkanından faydalanmak isterseniz Konsept Kartı kullandığınız için sizden komisyon alınacaktır.

Alışverişlerinize Uygun Kredi Kartları

Kredi kartlarının en çok kullanıldığı yerler hiç şüphesiz ki çeşitli alışverişlerdir. Bu nedenle daha çok hangi alanda alışveriş yapıyorsanız ona uygun avantajlar sunan kredi kartlarını tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Sizin için uçuştan, benzin alışverişine, eğitim ve eğlence/sanat gibi alışverişleriniz için en uygun olan kredi kartları alternatiflerini aşağıda detaylı inceledik.

En Avantajlı Uçuş Kredi Kartları

Miles&Smiles Kart

Türk Hava Yolları(THY), Garanti Bankası ve Shop&Miles’in ortak çıkarmış oldukları bir mil kartıdır. Bu kart sadece THY’ye ait olan bir uçuş kartıdır. Bu nedenle sadece Türk Hava Yolları’nda kullanabilirsiniz. Bu kartla yapacağınız yolculuklarda hem bilet aldığınızda mil kazanırsınız, hem de dilerseniz mil puanlarınız ile anlaşmalı olan iş yerlerinden alışverişte yapabilirsiniz. Alışveriş puanlama sistemine de bakıldığında her 1.50 TL alışveriş için 100 mil harcanmaktadır. Kartın avantajlarından biri de “refakatçi bilet” uygulamasıyla yakınlarınıza ücretsiz bilet imkanı sunması ve verginin millerinizle ödenebiliyor olmasıdır. Örnek verecek olursak; 15 TL’lik bir vergi 1.000 mile karşılık gelmektedir.

Akbank-Wings Kart

Bir diğer mil kartı da Akbank’a ait olan Wings Karttır. Wings ile yapacağınız alışverişlerde yurt içinde her 1.50 TL için kazanacağınız MilPuan’a ek olarak anlaşmalı üye iş yerlerinden yapacağınız alışverişlerde de ekstra mil puan kazanabilirsiniz. Her 1.50 TL 1 mil puana denk gelmektedir. Ayrıca Axess üye iş yerlerinden yapacağınız alışverişlerde de chip para kazanıp biriktirme şansınız vardır. Biriktirdiğiniz chip paralar otomatik olarak mil puana çevirildiği içinde daha çok mil puan sahibi olabilirsiniz. Wings kartın bütün hava yolarında kullanılabilir olması onu avantajlı duruma getiriyor. Ayrıca İstanbul ve Ankara havalimanlarında geçerli lounge hizmeti de sağlıyor.

İş Bankası-Maximiles Kart

Maximiles, İş Bankası bünyesinde çıkarılmış olan bir mil kartıdır. Bu kart maximum kartın özelliklerine sahiptir. Böylelikle maximum üye iş yerlerinden yapacağınız alışverişlerde maxipuan kazandırır. Bu maxipuanlarınızı isterseniz alışverişlerinizde isterseniz de maximile çevirerek bilet alımında kullanabilirsiniz. 1 maxipuan 1 maximile denk gelmektedir. Bu kart diğer mil programlarından farklı olarak size uçak bileti alırken herhangi bir mil kısıtlaması koymaz. Uçak bileti ücreti kadar maximil biriktirmeniz yeterli olacaktır. Her hava yolu firmasını kullanabiliyor olması ve bilet fiyatı kadar mil kazandırıyor olması bu kartı cazip kılan özelliklerdir.

Diğer Uçuş Kartları

Ayrıca QNB Finansbank’ın çıkarmış olduğu Parafly ve ING Bankasına ait olan Pegasus Plus ve Yapı Kredi Bankasının Adios uçuş kartları da avantajları olan kartlar arasında yer alıyor. Eğer çok seyahat eden biriyseniz bu saydığımız çeşitli mil kartlarına fırsat verebilirsiniz.

En Avantajlı Akaryakıt Kartları

Opet World Card

Bu kart ile opet istasyonlarından yapacağınız akaryakıt veya otogaz alımlarında yakıt puan kazanabilir, ayrıca seçkin mağazalarda Opet World Card’da sunulan ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz. Eğer sıkça araç kullanan biriyseniz bu kartın seçenekleriniz arasında olması faydalı olabilir.

TEB Total Kart

TEB Total Kart ile anlaşmalı total istasyonlarından tüm akaryakıt ve otogaz alışverişlerinde anında ve sürekli %5 indirim kazanma hakkına sahip olabilirsiniz. Bu kredi kartı bonus özellikli bir kredi kartıdır ve TEB Bonus Kartın tüm özelliklerine sahiptir. Ayrıca “araç asistanı” hizmeti de sunmaktadır. Örneğin, aracınızla yolda kaldığınızda ya da lastik patladığında veya araç muayanesi yaptıracağınız zaman bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler İçin En Avantajlı Kredi Kartları

Öğrencilerin sabit bir geliri olmadığı için bankaların öğrencilere sunduğu kredi kartı fırsatlarında belirledikleri limit çok az oluyor. Bu durum çoğu insan için dezavantajlı bir durum olarak algılansa da düşük limitler öğrenciler için oldukça uygun oluyor. Çünkü düşük limiti olan bir kart demek otomatikman düşük borç anlamına da gelmektedir.

Akbank-Exi26

Akbank tarafından hizmete sunulan Akbank Exi26 26 yaşını aşmamış olan üniversite öğrencileri için çıkarılmış bir kredi kartı. Akbank Exi26, ilk yıl kart ücreti almıyor. Ancak daha sonraki yıllarda kart aidatını 20 TL gibi bir tutarla ücretlendirmektedir. Öğrencilere özel taksit seçenekleri ve erteleme imkanıyla kolay bir kullanım sunmaktadır. Eğer öğrenciyseniz sizi öderken sıkıntıya sokmayacak, öğrencilere özel kampanyaları bulunan bir kredi kartı arıyorsanız Akbank Exi26 karta seçenekleriniz arasında yer verebilirsiniz. Hangi kart ürünün daha avantajlı olduğunu öğrenmek için Akbank kredi kartlarını karşılaştırarak karar verebilirsiniz.

İş Bankası-İş’te Üniversiteli

Öğrencilerin en çok kullandığı kartlardan biri olan İş’te Üniversiteli kartı maximum özelliği gösteren bir kredi kartıdır. Ayrıca bu kartta yıllık aidat ücreti almayan kartlar arasında yer alıyor. Kartın limiti ilk aşamada 400 TL kadar bir tutar olarak belirlenmiştir fakat ödemelerin düzenli yapılması halinde limit artırımı söz konusu olabilmektedir.

TEB-Üniversite TEB

TEB’in üniversitelilere yönelik olarak çıkarttığı bir kredi kartıdır. Bonus özellikli bir kredi kartı olduğu için bonus üye iş yerlerinden yapılan alışverişlerde avantajlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca hafta içi 50 liralık bir alışveriş yaptığınızda hafta sonu sinema ve tiyatro biletlerinde %50 gibi bir indirim kazanabilme şansınız olmaktadır. Ayrıca havale işlemlerini ücretsiz yapabilme imkanı da sağlamaktadır.

Diğer Öğrenci Kredi Kartları

Buna ek olarak Yapı Kredi Play, Garanti Bonus Genç, Vakıfbank Like ve Ziraat Bankası Genç Bankkart’ta üniversiteliler için özel üretilmiş olan kredi kartlarıdır. Size uygun kredi kartını bulmak için bu seçenekleri de gözden geçirmenizde fayda olacaktır.

Genel Kullanım İçin En Uygun Kartlar

Yapı Kredi World Kart

Yıllık kart aidatı 76 lira gibi bir tutar olan World kart, genel kullanım için uygun olan kartlar arasında yerini almaktadır. Taksitlendirme içinde %1.06 gibi bir faiz oranı almaktadır. Ayrıca bu kartın güncel olarak 13 farklı kampanyası bulunmaktadır.

Garanti Bankası Bonus Kart

Garanti bankasının çok tercih edilen kartları arasında yer alan Bonus Kartta genel kullanıma uygun bir karttır. Bonus karta %2 gibi bir faiz oranı uygulanmaktadır. Yine düşük bir miktar yıllık kart aidatı alınmaktadır. Bonusun güncel kampanya sayısı 100 civarındadır.

Akbank Axess Kart

Axess kartın yıllık aidat ücreti genellikle düşük tutarlarda olmaktadır. Ama kart tipine göre aidat tutarı da değişmektedir. Genel kullanıma uygun kartlar içinde yer alan Axess’in 50 civarında aktif kampanyası bulunmaktadır.

İş Bankası Maximum Kart

Genel kullanıma uygun olarak üretilmiş olan kredi kartlarından bir tanesi de İşbankası’nın Maximum Kartıdır. Düşük bir kart aidatı ve faiz oranları bulunan bu kartın şuanda 100’e yakın kampanyası bulunmaktadır.

Genel kullanım için en uygun olan kartlar olarak bu 4 kart öncelikli olarak öne çıkıyor. Ama günümüzde her banka müşteri alanını genişletmek için her alandaki alışverişlerde kampanya yapan kartlar üretmektedir. Size uygun olan kartı bulmak için bankalar arası karşılaştırma yaparak karar vermenizde yarar olacaktır.

Sanat ve Eğlence Etkinlikleri İçin En Uygun Kartlar

Günümüzde artık birçok bankanın kredi kartı ürünleri genel kullanım, akaryakıt ve uçuş gibi en çok tercih edilen alışverişlere kampanyalar sağladıkları gibi en az onlar kadar sıklıkla kullanılan sanat ve eğlence etkinlikleri içinde kampanyalar oluşturmaya başladı. İş bankası Maximum Kart özellikle bu konuda öne çıkan kredi kartları arasında yer alıyor. Maximum kartın aynı zamanda Türkiye’deki tüm müzelerde müze kart olarak geçmesi sanat ve eğlence etkinliklerine uygun bir kart arayanların tercih sebeplerinden biri haline geldi. Ayrıca hafta içi sinema seanslarında yaptığı fazlasıyla kampanya bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Denizbank’ın Bonus özellikli kredi kartları da aynı şekilde sinema biletlerinde kampanyaları bulunan kartlardan bir tanesi. Aynı zamanda Akbank ve TEB gibi birçok bankada sanat ve etkinliklerine kampanyaları olan kredi kartları içinde yer alıyor. Seçenek fazla olunca haliyle seçmekte zorlaşıyor. Bu nedenle karşılaştırma yaparak ilerlemek ve araştırma yaptıktan sonra kendinize uygun kredi kartını bulmak kolay olacaktır.

Kredi kartları ile ilgili gerekli tüm bilgileri toplayarak, bizlerle paylaşan Hesapkurdu kredi karşılaştırma ve hesaplama sitesine çok teşekkür ederiz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir