Menu

Bankaların müşteri öncelik sistemi

Hemen hemen hepimiz bir bankaya gidip sıra numarası aldığımız zaman bekler iken başka birisinin sizden daha sonra gelerek sizden daha önlerden sıra numarası almasına şahit olmuşuzdur. Büyük bir firmada finans depertmanı çalışanı iken bunu bizde yapıyorduk. Bu yazımızda neden böyle bir sistem olduğunu ve bu sistemden nasıl faydalanabileceğinizi anlatacağız.

Bankaların Müşteri Sırası Sistemi

Bu sistem müşterilerin ayrılması ve önceliğin büyük firmalara verilmesinden ibarettir. Düşünün eğer bankada milyonlarca liranızın olduğu bir firma hesabınız var ise işlemlerinizin aciliyeti ve o bankada paranızı tutmanız için banka size bir kıyak yapar.

Bu kıyak sistemine bakıldığı zaman sistem aslında adaletli davranır. Maddeler halinde sistemin yapmış olduğu ayırmaları inceleyelim.

Bankaların müşteri öncelik sistemi

  1. Firmalar : Öncelik daima firmalarda olur sizin firmanızda 5.000.000 TL banka hesabı var diyelim. 10.000.000 TL ‘lik hesabı olan firma sizden sonra gelirse sizden sonra işlemini halleder. Sadece firma yetkililerini diğer normal müşterilerden ayırırlar. Ama firmanız küçük ve banka hesaplarında fazla para tutmuyorsa bu sistemin dışında bırakılabilirsiniz. Firma yetkilileri vergi numaraları ile sıra numarası alırlar.
  2. Müşteriler : Firmalardan sonra öncelik bankanın kendi müşterilerinde olur eğer banka müşteri numaranız ile veya T.C. kimlik numaranız ile sıra numarası alırsanız ayrıcalıklı olursunuz.
  3. Direk Sıra Numarası Alanlar : Sıra numarası alınan cihazdan direk bir numara alırsanız sistemin en alt tabakasından işlemlerinizi yaptırırsınız. Öncelik daima 1. ve 2. maddelerde yazdığımız kişilerde olur. Bu yüzden sıra numaranızı alır iken bankanın müşterisi iseniz bilgi girmenizde fayda var.

Bu bahsettiğimiz sistem genellikle Organize Sanayi Bölgeleri ‘nde bulunan banka şubelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Şehir merkezlerinde ayrım yapmayabilirler lakin firma bölgelerinde sistem bu şekilde işlemektedir. Mesela siz sıra numarasını müşteri numaranız ile aldınız diyelim size örnek olarak 3 basamaklı bir sıra numarası verirler. 144 gibi eğer sizden sonra bir firma yetkilisi gelip vergi numarası ile sıra alırsa onada 14 gibi iki basamaklı bir sayı verirler ve gişede işlem bittiği anda ilk firma yetkilisinin sıra numarası yanar.

Sistem bu şekilde aslında gayet basittir. Firma yetkilileri için gayet güzel bir sistem lakin normal müşteriler ve direk sıra numarası alanlar için sinir bozucu bir sistem olduğunu söyleyebilirim.

5 Yorum
  1. Nilüfer Mandacı 9 Mayıs 2017 / Cevapla
    • Yusuf KISA 25 Temmuz 2017 / Cevapla
  2. Şafak Uzuner 7 Temmuz 2017 / Cevapla
  3. Kartal 3 Nisan 2018 / Cevapla
  4. Turan 31 Ağustos 2019 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir