Menu

Maaş Hesabı Avantajları ve Başvurulara Etkisi

Merhabalar, eğer çalıştığınız firma maaşınızı banka üzerinden ödüyor ise bu sizin için büyük bir avantajdır. Bu avantajı değerlendirebilmeniz için bu makalemizde anlatıyoruz. Kredi notu ve geçmiş işlemlerin hepsi yapacağınız kredi kartı veya kredi başvurularında sizlere nasıl + puan ekliyorsa maaş hesabı aynı şekilde bir + puan katmaktadır. Her ne kadar işlemlerde kredi notu etkili olsa da bankalar bu faktörleri göz ardı etmezler. Hazırsanız başlayalım.

Maaş Hesabının Avantajları

Eğer çalıştığınız firma size örnek veriyorum Garanti Bankası üzerinden maaşınızı yatıyorsa ve bu sistemde tanımlıysa çok büyük bir avantaj sahibisiniz demektir. Bunu örneklemek gerekirse şirket her ay bütün personellerinin isimlerinin ve ne kadar maaş yatırılacağına dair bir excel dosyası doldurur (Muhasebe departmanında iken bende doldurmuştum.) bu form gönderildiğinde banka çalışanların maaşlarını hesaplarına yatırır.

Maaş hesabından hesap işletim ücreti gibi kesintiler yapılmadığı gibi kredi notunuz ortalama değerlerde olsa dahi banka her ay düzenli bir gelirinizin olduğunu bildiğinden ve borcunuzu ödemediğiniz taktirde nasıl olsa maaşı buraya yatıyor diyeceklerinden bankacılık ürünlerinizin onaylanması çok daha kolay olacaktır.

Şöyle ki size 20.000 TL kredi lağzım diyelim. Aylık maaşınız 2.000 TL olsun başvurduğunuz zaman 10 ay taksitle çekmek isterseniz banka bunu onaylamaz lakin 24 ay taksitle çekmek isterseniz büyük ihtimalle onaylacaktır. Bütün gelirinizin aylık ödeyeceğiniz tutara denk gelmesi risk anlamına geldiğinden banka bu durumdan kaçınacaktır.

Eğer başvurularınızı internet üzerinden yaparsanız bu avantajınız göz ardı edilebilir lakin başvurunuzu maaş hesabınızın olduğu şubeden gerçekleştirirseniz ve başvurunuzu yapar iken maaş hesabınızın olduğunun altını çizerseniz başvurunuzu sisteme giren banka personeli bu faktörün kullanılmasını sağlayacaktır. Tabi kredi notunuz diplerde değil ise bu sistem işinize yarar. Kredi kartı almakta zorlanıyorsanız 1-2 ay bankamatik kartınızı kredi kartı gibi kullanarak alışverişlerinizi oradan yapın. Sonrasında başvurduğunuz taktirde banka kredi kartına ihtiyacınızın olduğuna kanaat getirecektir.

Zaten maaş hesabınızın olduğu şube yıllık kredi ve kredi kartı verme gibi hedeflerini tamamlamadı ise kendileri sürekli size teklif getireceklerdir veya şirket yöneticisinden rica edip yetkili personellerini şirketinize gönderip uygun olanlara teklif sunacaklardır. (Daha önce yaşamıştım gelip kredi kartı isteyenlere form doldurup büyük bir çoğunu onaylamışlardı.) Maaş hesabınızın en az 3 aylık olmasına dikkat ediniz. Eğer ben yıllardır maaşımı bankadan alıyorum diyorsanız o zaman çok daha avantajlısınız demektir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir