Menu

Sosyal medya banka dolandırıcılarına dikkat

Merhabalar, önemli gördüğüm bir konuya değinmek istedim. Yeni türeyen bir dolandırıcılık türü olan kredi ve kredi kartı başvuru formları hakkında sizleri bilgilendirmek isterim. Bazı dolandırıcılar bankaların sitelerini veya uygulamalarını taklit ederek sizlere kredi veya kredi kartı gibi ürünlerin başvurularını gerçekleştirmeniz üzerine bir form sunmaktadırlar. Bu formlarda kişisel bilgileriniz hatta banka şifrenize dahi istenmektedir.

Son dönemlerde özellikle instagram ve facebook gibi yerlerde reklam vererek sizleri sayfalarına yönlendirmektedirler. Bunun önüne geçilmesi çok zor olduğu için bankalar sık sık bu konuda uyarıyorlar bende sizlere bir sitenin resmi site olup olmadığını nasıl anlayabileceğinizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini kısaca özetlemek istiyorum.

1.) Eğer bir başvuru formunda doğrudan banka şifrenizi istiyorlar ise kesinlikle dolandırıcıların işidir çünkü hiç bir banka sizden giriş şifrenizi istemez. Benim gördüğüm dolandırıcılar genellikle internet şubesine giriş şifrenizi istemektedirler.  Kısacası telefonda, mesajlarda, mail yolu ile veya herhangi bir başvuru formunda birisi sizden şifre istiyorsa o kişi dolandırıcıdır.

2.) Bankaların site adreslerini biliyorsunuz lakin bunu değiştirebiliyorlar mesela bir harf eksik olacak şekilde site adresi alıp açıyorlar ve çoğu kişi fark edemiyor. Güvenlik ihtiyacı olan bütün siteler https diye başlamaktadır. Örnek : https://www.garanti.com.tr  bankaların resmi web siteleri dışında herhangi bir yerden başvuru yapmayınız.

Kredi ve Kredi Kartı Başvurusu Dolandırıcılığı

3.) Mail ve telefon mesajları üzerinden rahat teyit yapabilen dolandırıcılar mevcut. Örnek veriyorum eğer Garanti Bankası olarak size bir mail atıyorlarsa mail adresinin sonu @garanti.com.tr olmalıdır. Örnek [email protected] bankaların mail adresleri her zaman site adresleri ile biter. Son günlerde çıkan toplu mesajlar için yapılabilecek fazla bir şey yok. Lakin orada size bir internet sayfası linki verirlerse tıklamayınız. Genellikle adresler kısaltma ile verilmektedir ve sizi nereye yönlendireceğini asla bilemezsiniz.

Eskiden bankaların internet sitelerini taklit ederek dolandırıcılık yapmaya çalışıyorlardı şimdi ise instagram veya facebook sayfalarını resmi gibi gösterip reklam vererek dolandırıcılık yapıyorlar. Bunuda sayfaya girdiğiniz zaman takipçi sayısı gibi şeylerden anlayabilirsiniz lakin bununda çok sayıda yöntemi bulunmaktadır. Çok sayıda takipçi satan firma mevcut. Sizlere tavsiyem işlemlerinizi daima resmi web sayfaları üzerinden yapmanızdır. İnstagram ve Facebook gibi sosyal medya siteleri reklam konusunda çok başarılı oldukları için Garanti Bankası ile ilgili bir reklam paylaşıldığında genellikle hesabı olanlar tarafından görüldüğü için hemen giriş yapın şu kadar para veya kredi gibisinden reklamlar ile insanları gayet başarılı bir şekilde dolandırıyorlar. Umarım bu makale biraz olsa faydalı olmuştur.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir