Menu

Kredi Notu Nedir ve Düşme Sebepleri

Kredi Notu Nedir ?

Son günlerde sürekli televizyon ve internet reklamlarında gördüğünüz kredi notu hakkında bilgileri sizler ile paylaşıyoruz. Öncelikle bu puanlama sistemi 1 ile 1900 arasında olup en iyi not 1.900 ‘dür.

Kredi notu bankaların müşterilerine verdiği bir puan sistemi olup müşterisinin kredi ve kredi kartı kullanımına bağlı olarak verilir.

Kredi notu çok hızlı bir şekilde düşen ve çok zor ve yavaş bir şekilde yükselen bir puanlama sistemidir.

Kredi Notu

Kredi notunuzu yükseltebilmeniz için bir banka ürününe ihtiyacınız vardır. Eğer bir krediniz veya kredi kartınız var ise onları düzenli bir şekilde kullanarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Günümüzde sadece bankalarda değil Turkcell, Vodafone ve Avea gibi mobil operatörler kampanya ile taksitli cep telefonu verir iken bu notu sorgulayıp belirli bir seviyenin üstünde olmayanlara cihazlarını vermemektedirler.

Anlayacağınız kredi notu günümüzde finansal bakımdan hemen hemen her alanda yaygın bir şekilde kullanıldığından bankalar ve diğer kuruluşlar tarafından güvenilir olabilmeniz için notunuzun yüksek olması gerekmektedir.

Kredi Notu Neden Düşer ?

Kredi Notu Nedir ?

Kredi notunuzun düşme sebebini araştırıyorsanız ilk olarak her hangi bir bankaya borcunuzun olup olmadığını araştırmalısınız. Bankacılık ödemelerinizi aksatan birisi iseniz notunuzun hızlı bir şekilde düşmesine neden olmuş olursunuz.

 1. Kredi Notu Neden Düşer ?Kredi ödemelerinizi eğer düzenli bir şekilde yapmazsanız notunuz hızlı bir şekilde düşüş yaşar.
 2. Kredi kartınızın borcunu her ay düzenli bir şekilde ödemezseniz notunuz çok hızlı bir şekilde düşer. Eğer sadece borcunuzun asgari tutarını ödüyorsanız notunuz yavaş yavaş düşecektir.
 3. Sürekli kredi ve kredi kartı başvurusu yapıp red cevabı alıyorsanız başvuru yapmaya ara vermeniz gerekmektedir. Çünkü her yaptığınız başvuru ve aldığınız red cevabı bankalardaki sisteme işlendiğinden kredi notunuzda düşüş yaşayabilirsiniz.
 4. Bazı durumlarda Turkcell, Avea ve Vodafone gibi operatörlerin yanı sıra Elektrik, Su, Doğalgaz ve Telefon faturalarınızı ödemediğiniz zaman kredi notunuza yansıyabilecektir.
 5. Her hangi bir çek veya senet işleminiz var ise ve ödemediyseniz karşı taraf herhangi bir bankaya başvurup çek veya seneti yazdırırsa kredi notunuzda düşüş yaşamanız kaçınılmazdır.

İşin özeti hemen hemen her alanda borcunuzun olması durumunda kredi notunuz olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Eğer düşüşü durdurmak istiyorsanız öncelikle tüm borçlarınızı kapatmalısınız.

Sormak istediğiniz bir soru var ise yorum yaparak sorduğunuz taktirde en kısa sürede cevaplanacaktır.

9 Yorum
 1. Ahmet Orhan GÖK 11 Mart 2015 / Cevapla
  • Yusuf KISA 11 Mart 2015 / Cevapla
 2. Osman 12 Mart 2015 / Cevapla
 3. Remzi 3 Nisan 2015 / Cevapla
 4. Faruk Vedat 6 Nisan 2015 / Cevapla
  • Leman 21 Mayıs 2015 / Cevapla
 5. Hayriye 22 Mayıs 2015 / Cevapla
 6. Oğuz 14 Nisan 2016 / Cevapla
  • Yusuf KISA 21 Nisan 2016 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir